Πέμπτη 6 Απριλίου 2017

Μακάμπι - Παναθηναϊκός 61-81

Ο στόχος επετεύχθη στο 100%. Ο Παναθηναϊκός άφησε κατά μέρους τα σενάρια, νίκησε μέσα στο Τελ Αβίβ την Μακάμπι με 81-61 και πλέον είναι οριστικά τέταρτος...

που σημαίνει πως πάει στα πλέι οφ με το πλεονέκτημα έδρας!

Οι «πράσινοι» ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στο... φάντασμα της Μακάμπι και ολοκλήρωσε μια απίστευτη ανατροπή που τον φέρνει στην πρώτη τετράδα και του ανοίγει διάπλατα τον δρόμο για το φάιναλ φορ, καθώς αυτός πλέον περνά μέσα από το ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός, μετά από τη νίκη της Φενέρ, θα βρει μπροστά του είτε την Μπασκόνια αν καταφέρει να νικήσει την Ζαλγκίρις είτε -σε περίπτωση νίκης των Λιθουανών- της ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπορεί να σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο, όταν όμως έβγαλε στο παρκέ όλα τα καλά της στοιχεία τότε η Μακάμπι έμεινε θεατής του αγώνα μην μπορώντας να ακολουθήσει το ρυθμό των «πράσινων». Τα 1/15 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου του Παναθηναϊκού έδωσε το δικαίωμα στους Ισραηλινούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα που μάλιστα με κάποια «τρελά» τρίποντα έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως... ποιος είδε τον Παναθηναϊκό και δεν τον φοβήθηκε! Με τρία γκαρντ στην πεντάδα ώστε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό και με τον Σίνγκλετον να κάνει τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ ο Παναθηναϊκός όχι μόνο επέστρεψε από το -10 -ισοφάρισε σε 48-48 στο 26'- αλλά πήρε και προβάδισμα ορίζοντας πλέον εκείνος τη μοίρα του αγώνα.

Με την Μακάμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο απλά να υπάρχει στο παρκέ -σε αντίθεση με τον κόσμο της που μετά από έντονες αποδοκιμασίες αποχωρούσε από το γήπεδο- ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι. Τρέχοντας ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 9-42 μετέτρεψε το 45-32 του 21' σε 54-74 στο 34' ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε στην επικράτηση με 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81