Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Moto GP: Ο Βινιάλες τη νίκη, ο Μάρκεθ το ρεκόρ

Αποτέλεσμα εικόνας για Ο αναβάτης της Yamaha, Μάβερικ Βινιάλες, ήταν ο μεγάλος νικητής στο Moto GP της Μαλαισίας.

Ήταν η δεύτερη νίκη του Ισπανού στο εφετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη που είχε πανηγυρίσει στο Άσεν. Πίσω από τον Βινάλες βρέθηκε ο κάτοχος και του εφετινού τίτλου, Μαρκ Μάρκεθ, ο οποίος αν και εκκίνησε από την 11η θέση, κατάφερε να ανέβιε στο βάθρο.

Ο Ισπανός οδηγός της Honda έφτασε τους 395 βαθμούς στην κατάταξη, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία του Moto GP σε μια σεζόν. Την τρίτη θέση στο γκραν πρι της Σεπάνγκ πήρε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο με Ducati, ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι έμεινε για λίγο εκτός πόντιουμ.

Η σεζόν ολοκληρώνεται στις 17 Νοεμβρίου στην πίστα της Βαλένθια.