Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2014

Ξεκίνησε ο υπερμαραθώνιος του Dakar

Όλοι περιμένουν σφικτό ανταγωνισμό στις μοτοσυκλέτες στο φετινό Rally Dakar. Και μέσα από τα πρώτα αποτελέσματα αυτό ακριβώς διαφαίνεται ότι θα συμβεί.

Στις τέσσερις πρώτες θέσεις στην πρώτη ειδική βρέθηκαν τέσσερις διαφορετικές μοτοσυκλέτες, μία από κάθε έναν από τους διεκδικητές της νίκης, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά.

Μετά από πολλά χρόνια η εξέλιξη αναμένεται να κρατήσει ζωντανό το ενδιαφέρον καθώς τα αποτελέσματα θα παραμένουν αμφίρροπα μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε χθες από το Rozario της Αργεντινής και θα ολοκληρωθεί στις 18 Ιανουαρίου, μετά από περισσότερα από 13 ειδικές διαδρομές και 9.000 χιλιόμετρα ειδικών και απλών διαδρομών, -πολλά από τα οποία οι οδηγοί θα γνωρίσουν για πρώτη φορά.

Ο αγώνας για πρώτη φορά περνά από τα εδάφη της Βολιβίας και έχει αρκετές καινοτομίες. Περισσότερα χιλιόμετρα σε μεγάλο υψόμετρο, διαφορετικές διαδρομές για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, περισσότερες «μαραθώνιες» διαδρομές - χωρίς τεχνική υποστήριξη.

Η ανερχόμενη δύναμη στο σπορ, ο Joan Barreda σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στην πρώτη ειδική και έβαλε την Honda στην κορυφή της κατάταξης. Η ειδική κάθε άλλο παρά ειδική «κατάταξης» ήταν όπως συνηθίζεται κάθε χρόνο.

Συνήθως μια μικρή σε μήκος ειδική φροντίζει να μπουν σε μια σειρά οι οδηγοί που ξεκινούν την επόμενη ημέρα σύμφωνα με την κατάταξή τους στην ειδική της προηγούμενης.

Όμως φέτος τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Η εκκίνηση δόθηκε στις 4.20’ το πρωί για την απλή των 630 χιλιομέτρων ώστε να φτάσουν νωρίς στην αρχή της 1ης ειδικής, μήκους 180 χιλιομέτρων! Το πρόγευμα του αγώνα δηλαδή περιλάμβανε ούτε λίγο ούτε πολύ 809 χιλιόμετρα...

Ο Marc Coma της ΚΤΜ, ήταν δεύτερος στην ειδική, μπροστά από τον Cyril Despres της Yamaha και τον πολύπειρο Alain Duclos που έβαλε στην εικόνα και την λιλιπούτεια αλλά αποφασισμένη Γαλλική Sherco.

Ο Joan Barreda διεκδικεί τον τίτλο του ταχύτερου οδηγού Rally σήμερα, μετά και από τα αποτελέσματα των τελευταίων αγώνων του 2013 για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rally Raid.

Πρώην οδηγός της Husqvarna μετακινήθηκε στην Honda στα μέσα της χρονιάς, κάτι αναμενόμενο καθώς ο υπεύθυνος αγωνιστικού της Husqvarna, Martino Bianchi είναι πλέον υπεύθυνος του Rally team HRC.

O Barreda εγκαινίασε την παρουσία του με την νέα του ομάδα με μία επίδειξη τεχνικής και ταχύτητας. Η διαδρομή στην επαρχία της Córdoba ήταν γρήγορη, γεμάτη στροφές και απαιτητική, έμοιαζε δε περισσότερο με διαδρομή enduro παρά με παραδοσιακή «Rally».

Η τακτική έπαιξε πάντων και εδώ τον ρόλο της, καθώς ο Ισπανός εκκινούσε από την αγαπημένη του θέση, την 3η. Έτσι στην προσπάθειά του να «πιάσει» τον Marc Coma που εκκινούσε δεύτερος κέρδιζε διαρκώς χρόνο έναντι του Cyril Despres που άνοιγε τη διαδρομή εκκινώντας πρώτος.

Τελικά ο Barreda έφτασε στην 6η νίκη ειδικής της καριέρας του, έχοντας συμμετάσχει μόλις σε 30 ειδικές καθώς η εμπειρία του από το Rally Dakar δεν είναι και η μεγαλύτερη.

Ο συναγωνισμός ανάμεσα στο τρίο των πρωταγωνιστών, Barreda, Coma και Despres, άφησε πίσω τους συνήθεις αντιπάλους τους. Οι Paolo Gonçalves (Honda) και "Chaleco" López (KTM) τερμάτισαν 2′25″ και 3′24″ πιο πίσω αντίστοιχα, ενώ ο Hélder Rodrigues (Honda) έφτασε στον τερματισμό σχεδόν 9 λεπτά πίσω από τον πρώτο.

Η πρώτη έκπληξη του φετινού αγώνα ήρθε πάντως από τον Alain Duclos που έφερε την Sherco του στην 4η θέση της γενικής, μόλις 1′56″ πίσω από τον αποφασισμένο Barreda.

Ο Γάλλος είχε δηλώσει ότι οι αλλαγές που έγιναν στη μοτοσυκλέτα μετά τον περσινό αγώνα θα του έδιναν τη δυνατότητα να παλεύει με τους πρώτους. Αν αναλογιστούμε επίσης ότι ο Duclos δεν έτρεξε πουθενά μετά από την περσινή συμμετοχή του στο Dakar, η επίδοσή του αυτή αποδεικνύει ότι είχε επίγνωση της «βαριάς» δήλωσης που έκανε πριν τον αγώνα.

Στα Quad δεν υπήρξαν εκπλήξεις με τις πρώτες θέσεις να κατακτούν οι συνήθεις ύποπτοι. Ο Ignacio Casale που τερμάτισε δεύτερος στην περσινή διοργάνωση ήταν ο νικητής της ημέρας. Ο Χιλιανός κάλυψε την απόσταση μόλις 6″ ταχύτερα από τον νικητή και φαβορί και για τον φετινό αγώνα, Marcos Patronelli.

Στα αυτοκίνητα ο Πορτογάλος Carlos Sousa ήταν ο πρώτος νικητής του αγώνα, ενώ στα φορτηγά ο Mardeev με το Kamaz πήρε τη νίκη για 10’’ από τον πολύπειρο Loprais με το Tatra.