Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

Επίδειξη δύναμης

Με το μάτι να... γυαλίζει από την αρχή ως το τέλος, ο Ολυμπιακός «έπιασε από τον λαιμό» τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και τον νίκησε άνετα με σκορ 89-64 , κάνοντας το 1-1 στην σειρά των τελικών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήραν από νωρίς διαφορά στο ματς την οποία αύξαναν συνεχώς. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πρίντεζης (18 π), Σπανούλης (12π), Μάντζαρης (11π) ενώ από τους «πράσινους» διασώθηκε ο Μαυροκεφαλίδης (17 π) και φάνηκε πάρα πολύ η απουσία του τραυματία Γκιστ.
«Όπλο» των Πειραιωτών ήταν η ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων (13/25) ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά και το... διάβασμα των φάσεων και των ματς απ που δημιουργούνταν εξαιτίας του προβλήματος του Παναθηναϊκού στην θέση «4».
Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη σε έκταση του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, από το 73-38 της σεζόν 1995-96. Την Πέμπτη το τρίτο ματς της σειράς, στο ΟΑΚΑ.
Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τη συμπλήρωση 3΄προηγήθηκε με 8-0, έχοντας δύο εύστοχα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι σε ισάριθμες προσπάθειες. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα και βρήκε σκορ από τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος με τρίποντο μετά από σχεδόν 4' αγώνα άνοιξε λογαριασμό για τους «πράσινους» μειώνοντας σε 8-3. Αμυντικά, ο Αλβέρτης επέλεξε αλλαγές σε όλα τα σκριν αλλά δεν του βγήκε και οι γηπεδούχοι αύξαναν συνεχώς την διαφορά. Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη δεν άλλαξε το σκηνικό και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 29-12 με 6/9 τρίποντα για τους «ερυθρόλευκους»!
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δυο λάθη του Ολυμπιακού και δυο καλάθια του Μαυροκεφαλίδη (29-16), κάτι που ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να επιστρατεύσει τον Γκεόργκι Σερμαντίνι στο ματς. Ο σέντερ των πρασίνων έδινε πόντους στην ομάδα του ωστόσο έμοιαζε μόνος την ώρα που ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις τόσο από την περιφέρεια όσο και από τη γραμμή των ψηλών και προηγήθηκε 36-12 6.30'' πριν το ημίχρονο. Όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερες προσπάθειες έπαιρνε ο Πρίντεζης που υπέρηχε ξεκάθαρα έναντι του Γιάνκοβιτς, φτάνοντας τους 10 πόντους (2/3 τρ., 2/2 δ.) και έκανε τη διαφορά στο ματς. Με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Σπανούλη και Πέτγουεϊ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 για τον Ολυμπιακό (46-25, 2.56 πριν το τέλος του ημιχρόνου) και τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 48-29 για τους «ερυθρόλευκους».
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε τη διάφορα στους 24 (53-29) άλλα ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 53-38. Ο Ολυμπιακός με όπλο το περιφερειακό σουτ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 23 (63-40, 4.30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου). Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να βρουν εύκολους πόντους ώστε να μειώσουν τη διαφορά, η οποία παρέμενε περίπου στους 20 πόντους για να κλείσουν την περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 67-46.
Και στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και παρέμεινε εύστοχος από τη γραμμή των 6,75μ., ανεβάζοντας τη διαφορά στους 25 πόντους (75-50, 7.50 πριν το τέλος). Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη ήταν παραδομένοι στις ορέξεις των «ερυθρόλευκων», έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν και έμοιαζαν να περιμένουν απλά τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 89-64 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων και την ανωτερότητα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10, Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου, Σλούκας 5, Κόλινς 2, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 8, Πρίντεζης 18, Μάντζαρης 11
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 4, Κάρι 3, Φώτσης 8, Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 12, Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8, Ράιτ 2
Διαιτητές: Χριστοδουλου, Πηλοϊδης, Φούφης

Πηγή :coppa.gr