Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2017

Δεύτερη ήττα για την Εθνική, 78-72 η Σλοβενία

Η Ελλάδα γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς μετά τη Γαλλία, έχασε και από την Σλοβενία με σκορ 78-72.

Κακό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο ματς με τη Σλοβενία. Οι Βίντμαρ και Ντράγκιτς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έδωσαν προβάδισμα 8-4 στους Σλοβένους με την Εθνική να σκοράρει με τους Σλούκα και Καλάθη. Οι Παπαγιάννης και Παπανικολάου μείωσαν σε 10-8, όμως ο Ντόνσιτς βρήκε πόντους και έφερε την ομάδα του 15-8. Μετά το 15-12, που ήρθε με τους Μπουρούση και Πρίντεζη, οι Σλοβένοι ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (23-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα άλλαξε την εικόνα της προς το καλύτερο και μείωσε στο σκορ, αν και παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχη έξω από την γραμμή των τριών πόντων με 1/9 προσπάθειες, ενώ έχασε 11 αμυντικά ριμπάουντ την ώρα που είχε πέντε επιθετικά. Οι Μάντζαρης, Μπουρούσης και Παππάς έφεραν το σκορ στο 26-21, με τους Ντράγκιτς και Πρέπελιτς να αυξάνουν το προβάδισμα των Σλοβένων (30-21). Το τρίποντο του Παπαπέτρου και ο αιφνιδιασμός του Παππά, σε συνδυασμό με τέσσερις πόντους του Παπαγιάννη έφεραν την Ελλάδα στο καλάθι (32-30), όμως η απροσεξία στην τελευταία άμυνα και το εύστοχο τρίποντο του Λούκα Ντόνσιτς διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου στο 35-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ιδανικά για την Εθνική. Ένα σερί 9-0 με συντελεστές τους Πρίντεζη, Καλάθη, Παπαγιάννη και Σλούκα έφεραν την Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 39-35, με τον Ράντολφ να μειώνει σε 39-38 με γκολ φάουλ. Ο Παπαγιάννης με τον Σλούκα συνέχισαν να σκοράρουν (45-38), με τους Σλοβένους να αποδιοργανώνονται σε άμυνα και επίθεση. Για την Εθνική ο Μπουρούσης έφερε το ματς στο +8 (58-50), ενώ ο Ντράγκιτς έφερε το σκορ στο 58-52 στο 30’. Συνολικά η Ελλάδα στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε 28 πόντους, δύο λιγότερους από όσους πέτυχε στο πρώτο μισό του αγώνα και έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72.