Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019

Επτάψυχος Ολυμπιακός επιβίωσε στο θρίλερ με τη Χίμκι

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε απόψε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Χίμκι, την οποία υπέταξε στο ΣΕΦ στην παράταση με 109-98, στο πλαίσιο...

της 14ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν βρεθεί στο -9 περίπου 1΄30΄΄ πριν τη λήξη, έστειλαν το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 96-96 και με την ψυχολογία τους στα «ουράνια» πλέον επικράτησαν ολοκληρωτικά, επιστρέφοντας στις νίκες και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-8.

Η ομάδα του Κεμζούρα είχε προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων (65-53) στα μέσα της 3ης περιόδου, βρέθηκε όμως στο -9 (83-92) 1:39΄΄ πριν τη λήξη, καθώς οι παίκτες του Λιθουανού υπέπιπταν σε συνεχή λάθη στην επίθεση, ενώ αμυντικά δεν υπήρχε κάποιος να αποκόψει τον Σβεντ από το καλάθι τους.

Την κρίσιμη στιγμή, όμως, απάντησαν με τρία συνεχή τρίποντα από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη, ισοφάρισαν σε 96-96 και δεν άφησαν την ευκαιρία που είχαν να πάει χαμένη στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο έξτρα πεντάλεπτο με σερί 7-0 (13-2 το επιμέρους σκορ) απέναντι σε έναν αποσβολωμένο αντίπαλο, που δεν μπορούσε να προβάλει αντίδραση.

Ο Πρίντεζης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης είχε 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Παπανικολάου μέτρησε επίσης 18 πόντους και ο Μιλουτίνοφ άλλους 16.

Ο Σβεντ, εκτός από τις 9 ασίστ που μοίρασε σκόραρε 36 πόντους αλλά με 7/21 τρίποντα, όλους στην κανονική διάρκεια, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πόντων του στη διοργάνωση, που είχε πετύχει στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 27 Απριλίου 2018.

Ο διεθνής Ρώσος γκαρντ έμεινε όμως άποντος στην παράταση. Αυτή ήταν η έβδομη ήττα της Κίμκι, για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Τίμα.