Πέμπτη 7 Απριλίου 2016

Έχασε ο Παναθηναϊκός 91-86 η Εφές

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Τop-16 της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» έχασαν με 91-86 από την Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς στην Κωνσταντινούπολη...

και στα πλέι οφ θα αναμετρηθούν κατά πάσα πιθανότητα με την Λαμποράλ Κούτσα, έχοντας μειονέκτημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ζεστός στο παιχνίδι, το οποίο ήταν ανοικτό με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφωθεί το 23-17 υπέρ των «πράσινων». Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε στην αρχή την αστοχία της Εφές, που ήταν αποτέλεσμα και την καλής προσαρμογής στην άμυνα και προηγήθηκε 10-2 με πόντους από τους Γκιστ, Καλάθη, Ουίλιαμς και Γιάνκοβιτς. Με καλάθι και φάουλ του Οσμάν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-7, ενώ ο Παναθηναϊκός απέκτησε και πάλι διαφορά με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων του Χέινς (19-12). Το σκορ στο 10’ διαμορφώθηκε σε 23-17 με καλάθι του Διαμαντίδη.

Ο υψηλός ρυθμός και το μεγάλο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μετρά ποσοστό 90% (9/10) έξω από την γραμμή του τριπόντου! Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δέκα πόντους διαφορά με τρίποντο του Διαμαντίδη (32-22), ενώ η Εφές μείωσε με συνεχόμενους πόντους από τους Τάιους και Οσμάν (43-40). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε στο 20’ με 52-43.

Το επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού από το τρίποντο συνεχίστηκε και στις αρχές της τρίτης περίοδου με τους Γιάνκοβιτς και Καλάθη να βομβαρδίζουν και να δημιουργούν το σκορ στο 58-45 υπέρ των «πράσινων». Για την Εφές ο Ίβκοβιτς πέρασε στον αγώνα τους Σάριτς και Ερτέλ που ήθελε να ξεκουράσει και με δικούς τους πόντους οι Τούρκοι πέτυχαν σερί 10-0 και μείωσαν σε 58-55. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς διατηρήθηκε πάντως σε θέση οδηγού και προηγήθηκε στο 30’ 66-61 έχοντας 11/15 στα τρίποντα, όμως τα 15 λάθη που έκανε διατήρησε τους γηπεδούχους μέσα στον αγώνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό. Η Εφές με επί μέρους σκορ στην περίοδο 30-20 ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και έφτασε στη νίκη. Οι Τούρκοι κατάφεραν με επιθετικό πλουραλισμό προσπέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ερτέλ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ απέναντι στον Γιάνκοβιτς. Ντίμπλερ, Σάριτς και Μπράουν συνέχιζαν να πετυχαίνουν πόντους και η Εφές προηγήθηκε 88-80, κάνοντας σημαντικό βήμα για τη νίκη. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μέχρι το τέλος μόλις έξι πόντους με τους Χάντερ, Καλάθη και Ουίλιαμς και μοιραία έχασε με το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86.