Σάββατο 16 Απριλίου 2016

Ήττα στην παράταση και με την... πλάτη στον τοίχο

Ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα, πάλεψε στον δεύτερο, αλλά και πάλι ηττήθηκε από την Λαμποράλ Κούτσα. Αυτή την φορά στην παράταση...

με 82-78 (κ.α. 73-73) και βρίσκεται με την… πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας με το σκορ της σειράς στο 2-0 για την βασκική ομάδα. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης... γύρισε μόνος του τον αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά από τους «πράσινους» έλειψε για μια ακόμη φορά η συνέπεια στην άμυνα και η συγκέντρωση στην επίθεση. Καθοριστικός στην παράταση για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Μπουρούσης.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε την αναμέτρηση με πιο μαχητικό πνεύμα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα και με δυνατή και αποτελεσματική άμυνα, ιδιαίτερα του Όγκνιεν Κούζμιτς στον Γιάννη Μπουρούση, και σερί 9-0 σχεδόν σε τέσσερα λεπτά, ξέφυγε με 21-13, 14’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο σερί των «πρασίνων» οι πέντε πόντοι ήταν του Κούζμιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, τελείωσε με την Λαμποράλ Κούτσα να μειώνει στους πέντε (21-16) με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.

Η βασκική ομάδα συνέχισε να είναι εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα σε αντίθεση με τις προσπάθειες για δίποντο (1/10 είχε στο πρώτο δεκάλεπτο) και με δύο τρίποντα των Κιμ Τιλί, Ντάβις Μπέρτανς ισοφάρισε σε 21-21 με 8’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πέντε σερί πόντους του Τζέιμς Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 27-23 δύο λεπτά αργότερα, αλλά τα λάθη του στην επίθεση υπό την πίεση της άμυνας της Λαμποράλ Κούτσα, δεν του επέτρεψαν να εδραιώσει το προβάδισμα του και να ξεφύγει. Με κάρφωμα του Μπουρούση 1' και 23'' πριν την λήξη και δύσκολο σουτ του Μάικ Τζέιμς σχεδον με την εκπνοή, η βασκική ομάδα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (38-36).

Με τρία τρίποντα των Ντάβις Μπέρτανς, Άνταμς και Μπουρούση η Λαμποράλ Κούτσα ξέφυγε με 9 (47-38) 6' και 44'' πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός μάζεψε την διαφορά στους 3 (52-49) με 1' και 35'' να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Μπέρτανς και δύο σερί καλάθια του Τζέιμς οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι, αυτή την φορά με διψήφια διαφορά (61-51), 8' και 35'' πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης. Με καλάθι του Κούζμιτς από ασίστ του Διαμαντίδη και τρίποντο του αρχηγού των «πρασίνων», η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις (62-58) στο 34'.

Με τρίποντο του Άνταμς, η Λαμποράλ Κούτσα ξέφυγε με 8 (68-60) με 2' και 46''να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά ο Έλιοτ Ουίλιαμς, που μέχρι τότε ήταν... άφαντος, με τρίποντο και καλάθι έφερε τον Παναθηναϊκό στο -5 (70-65) 1' και 19'' πριν την λήξη του σαραντάλεπτου. Με δύο βολές του Κούζμιτς η διαφορά μείώθηκε ακόμη, περισσότερο στους 3 (70-67) με 44'' να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στα 28'' ο Άνταμς απάντησε με τρίποντο (73-67), αλλά στα 27'' ο Χέινς με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα μείωσε στους 3 (73-70) και μετά το λάθος της Λαμποράλ που δεν πέρασε σε 8'' το κέντρο του γηπέδου, ο Διαμαντίδης με τρίποντο εκτός ισορροπίας ισοφάρισε σε 73-73 14'' πρι ντην λήξη του σαραντάλεπτου.

Στην τελευταία επίθεση της βασκικής ομάδας ο Καλάθης έκλεψε από τον Άνταμς, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τζέιμς, ο οποίος αστόχησε στο μακρινό τρίποντο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Με πέντε πόντους του Μπουρούση και κάρφωμα του Άνταμς στον αιφνιδιασμό μετά από λάθος συνεννόηση Διαμαντίδη, Ουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ με 5 (80-75) 2' και 18'' πριν την λήξη του έξτρα πενταλέπτου. Με βολή και κάρφωμα του Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό, οι «πράσινοι» πλησίασαν στο καλάθι (80-78) με 48'' να απομένουν για το τέλος της παράτασης.

Ο Μπουρούσης αστόχησε στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά ο Ραντούλιτσα δεν κατάφερε να σκοράρει με λέι απ και ο Άνταμς με δύο βολές (82-78) 5'' πριν το τέλος της παράτασης, «σφράγισε» την νίκη της Λαμποράλ Κούτσα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73 (κ.α.), 82-78.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 13 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπέρτανς 15 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Γουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.

Πηγή: pamesports.gr