Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018

Basketball Champions League: Ασταμάτητη ΑΕΚ

Ούτε στο Βέλγιο έκανε «στάση» η ΑΕΚ... Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε την Αντβέρπ με 71-64 και έκανε το 6-1 στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League,στον οποίο...

η Ένωση είναι οδηγός.

Με τους γηπεδούχους να σουτάρουν συνεχώς τρίποντα (και να ευστοχούν) και την ΑΕΚ κακή στην περιφερειακή άμυνα, η Αντβέρπ ξέφυγε με 13-6.

Με επιμέρους σκορ 5-14 οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 18-20 (24-20 στο ημίχρονο), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Ενωσίτες έμειναν για περίπου έξι λεπτά στους 2 πόντους και το ημίχρονο τους βρήκε στο -10 (28-38).

Τα επιθετικά ριμπάουντ, όμως, έδωσαν ώθηση στους φιλοξενούμενους, που από το 38-48 στο 26΄ με επιμέρους 1-13 πέρασαν με 49-51 στο 30΄.

Οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν με 58-57 στο 34΄, αλλά ο Λαρεντζάκης με 8 προσωπικούς πόντους συνέβαλε στην κυριαρχία της ΑΕΚ ως το τελικό 71-64.