Σάββατο 1 Ιουνίου 2019

Έκανε το 1-1 ο Προμηθέας απέναντι στην ΑΕΚ

Ο Προμηθέας Πατρών είχε στείλει το μήνυμά του στην ΑΕΚ το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, όπου ηττήθηκε...

στις λεπτομέρειες στον πρώτο ημιτελικό των play offs της Α1 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 74-65 της Ένωσης στο «Δ.Τόφαλος», στο game 2 της σειράς, ισοφάρισε σε 1-1 και απέδειξε ότι είναι αποφασισμένη να παλέψει με όλες τις δυνάμεις της για να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στους τελικούς.

Με κορυφαίους τους Χολ, Σαλούστρο και Έλις, οι γηπεδούχοι πήραν έκλεισαν προηγούμενοι με ένα καλάθι το πρώτο ημίχρονο (36-34), ωστόσο, στην 3η περίοδο πήραν διαφορά οκτώ πόντων (57-49), την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε κι έφτασαν στη νίκη.

Μετά τη νίκη του Προμηθέα το δεδομένο είναι πως οι δύο ομάδες θα δώσουν, τουλάχιστον, τέσσερις αγώνες (προκρίνεται εκείνη που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες), με τον τρίτο να είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Δευτέρα (3/06, 19:30) στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Από πλευράς Ένωσης διψήφιο νούμερο πόντων σημείωσαν οι Γιορκ, Σάκοτα και Χάντερ, ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για να φέρουν το «διπλό» για τους «κιτρινόμαυρους».