Παρασκευή 20 Ιουνίου 2014

Δεν κέρδισε αλλά δεν έχασε και ελπίζει η Ελλάδα, 0-0 με την Ιαπωνία

Η Εθνική Ελλάδας μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει αλλά τουλάχιστον δεν έχασε και ο βαθμός κόντρα στους Ιάπωνες μπορεί να θεωρηθεί χρυσός την τελευταία αγωνιστική των ομίλων στο ματς κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού.

Μία Ελλάδα η οποία από το 38' έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κώστα Κατσουράνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και που έχασε τον Κώστα Μήτρογλου στο 35' λόγω τραυματισμού.
Στο πρώτο ημίχρονο το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος καλές στιγμές ανά διαστήματα ενώ στην επανάληψη περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα προκειμένου να κρατήσουν το "μηδέν" κάτι που το κατάφεραν.
Live οι φάσεις του αγώνα
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1' Πρώτο σφύριγμα του αγώνα με τους Ιάπωνες να βρίσκονται στην σέντρα.
2' Με επιθετικές διαθέσεις από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Ιάπωνες που προσπάθησαν να απειλήσουν, την εστία του Καρνέζη με σουτ έξω από την περιοχή όμως απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.
4' Καλή στιγμή για την Εθνική με τον Μήτρογλου να σουτάρει μέσα από την περιοχή όμως ήταν άστοχος.
11' Ο Φετφατζίδης πέρασε ωραία διαγώνια πάσα στον Κονέ ο οποίος πήρε την φάση πάνω του βρήκε χώρο για σουτ όμως μπλόκαρε ο Καβασίμα με διπλή προσπάθεια.
19' Σουτ του Οσάκο έξω από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Καρνέζης.
22' Πανέμορφο πλασέ του Οσάκο από πλάγια αριστερά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρνέζη.
29' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Χόντα με διπλή προσπάθεια απέκρουσε ο Καρνέζης.
35' Αναγκαστική αλλαγή με τον Μήτρογλου να βγαίνει εκτός και ο Γκέκας να παίρνει την θέση του.
38' Αποβολή για τον Κώστα Κατσουράνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μένει με 10 παίκτες η Εθνική Ελλάδας
40' Μεγάλη φάση για την Ελλάδα με το δυνατό σουτ του Τοροσίδη να διώχνει σε κόρνερ ο Καβασίμα.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου Ελλάδα - Ιαπωνία 0-0
Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Σαμαρά να σουτάρει από το κέντρο βλέποντας τον Καβασίμα εκτός εστίας, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
60' Ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Καραγκούνη να εκτελεί το κόρνερ ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά και ο Καβασίμα έδιωξε σε νέο κόρνερ.
68' Μεγάλη χαμένη φάση για την Ιαπωνία με τον Οκούμπο από πολύ κοντά να σουτάρει ψηλά άουτ.
71' Ολιγωρία στην Ελληνική άμυνα με τον Ουτσίντα να σουτάρει από κοντά αλλά ήταν άστοχος.
77' Μακρινό σουτ του Οκούμπο ο Καρνέζης απέκρουσε την μπάλα
81' Κόρνερ του Καραγκούνη, κεφαλιά του Σαμαρά η μπάλα άουτ.
88' Σουτ από πλάγια αριστερά του Χολέβας απέκρουσε ο Καβασίμα.
90' Εκτέλεση φάουλ του Έντο απέκρουσε ο Καρνέζης.