Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2019

«Ζωντανός» ο Παναθηναϊκός 88-75 την Εφές

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε σπουδαία νίκη απέναντι στην Εφές.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 88-75 των Τούρκων και ανέβηκαν στις εννέα νίκες μένοντας ζωντανοί στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει πολλούς πόντους απέναντι στην άμυνα της Εφές. Ο Καλάθης έδωσε τον ρυθμό και σκόραρε, ενώ το ακολούθησαν αρχικά ο Κιλπάτρικ και στη συνέχεια ο Λοτζέσκι. Βουγιούκας και Γκιστ προσέφεραν επίσης με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο να προηγηθούν στο 10’ με σκορ 24-16.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Εφές ψαλίδισε την διαφορά, καθώς σκόραρε με τρίποντα των Άντερσον, Μίσιτς και Λάρκιν (28-25), ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με τον Παπαγιάννη (32-26). Μίσιτς και Πλάις μείωσαν στο καλάθι, όμως οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 8-0 με τους Παπαπέτρου, Βουγιούκα, Τόμας και Γκιστ, με αποτέλεσμα να αποκτήσει εκ νέου… αέρα δέκα πόντων (40-30). Με τρίποντο του Άντερσον στην εκπνοή η Εφές μείωσε σε 42-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο μέρος του αγώνα είχε δύο εικόνες. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με φοβερή ενέργεια και με επί μέρους σκορ 15-1 εκτόξευσε το σκορ στο 57-38. Η Εφές μάλιστα σκόραρε σε 3.30 λεπτά μόλις μία βολή με τον Ντάνστον, ενώ οι «πράσινοι» είχαν πλουραλισμό, καθώς πήραν σκορ από τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Τόμας, Κιλπάτρικ και Βουγιούκα. Η αντεπίθεση της Εφές έκρυβε επί μέρους σκορ 18-2, με τους Τούρκους να μειώνουν σε 59-56 και το δεκάλεπτο να λήγει 61-56 με πόντους του Παπαπέτρου.