Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020

Στους «8» του Basketball Champions League η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προκρίθηκε πανηγυρικά την προημιτελική φάση του Basketball Champions League,αποκλείοντας με δύο νίκες τη γερμανική Τέλεκομ Βόννης.

Μετά το ΟΑΚΑ, η Ένωση επιβλήθηκε της Βόννης και στην έδρα της, με 90-86 στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για φάση των «16», έκανε το 2-0 και πέρασε στην οκτάδα.

Στα προημιτελικά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα αντιμετωπίσει την τσεχική Νίμπουργκ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά 24-23. Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ πέρασε με 39-36, αλλά ένα ξέσπασμα των Γερμανών και σερί 7-0 έφερε τη Βόννη μπροστά με 43-39 και 49-43, για να κλείσει το ημίχρονο με 49-45.

Με έξι συνεχείς πόντους του Σλόαν οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +10 (55-45), αλλά η βελτίωση της άμυνας επέτρεψε στην ΑΕΚ να μειώσει στο καλάθι (62-64, 66-62 στο 30΄).

Με οκτώ σερί πόντους του Γκίκα η Ένωση ισοφάρισε (70-70), ο Σλότερ έγραψε το 73-70 και ο ίδιος το 81-78 με καλάθι και φάουλ, βάζοντας το νερό στο αυλάκι για την ομάδα του...

Κορυφαίος της νικήτριας ήταν ο Σλότερ με 17 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην ΑΕΚ), ενώ ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε άλλους 25 πόντους.