Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Στις καθυστερήσεις λύγισε ο Εργοτέλης στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο σερί των κιτρινόμαυρων με το γκολ του Σβόνιμιρ Βούκιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης έχασε με 2-1. Ο Βερπακόφσκις είχε ανοίξει το σκορ στο 13', και ο Κατσουράνηςστο 64’ είχε ισοφαρίσει.

Εναρξη Α' Ημιχρόνου

3' Σέντρα του Νίνη και κεφαλιά του Σαλπιγγίδη η μπάλα άουτ

Ο ΠΑΟΚ πάιζει με 4-2-3-1 με το Νίνη να είναι πίσω απο το φουνταριστό Σαλπιγγίδη

Για τον Εργοτέλη το συστημα είναι κάτι ανάμεσα στο 4-2-3-1 και σε 4-4-1-1 με το Βερπακόφσκις να βρίσκεται πίσω απο το Διαμαντάκο

10' Κίτρινη κάρτα στον Χαντί

Χωρίς ρυθμό μέχρι τώρα το ματς με τον ΠΑΟΚ να έχει μια ελαφρά υπεροχή

13' Γκολ για τον Εργοτέλη! Γρήγορη αντεπίθεση για τους κρητικούς, ωραία κάθετη πάσα του Μπουχαλάκη, ο Βερπακόφσκις με άψογο τελείωμα με τη μία νικάει τον Χακόμπο

Πρώτο παιχνίδι που ξεκινάει βασικός ο Βερπακόφσκις και σκοράρει

14' καλό σουτ του Στοχ έξω απο την περιοχή απέκρουσε με δυσκολία ο Αθανασίου

17' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Στοχ να σεντράρει και τον Κατσικά να πιάνει την κεφαλιά άουτ

21' Ο Στοχ εκτέλεσε φάουλ με τον Μιγκέλ Βίτορ να μην μπορεί να βρει την μπάλα στην μικρή περιοχή

23' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη με την εκτέλεση φάουλ του Πελέ που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χακόμπο

25' Καλό σουτ του Λούκας με το αριστερό έξω από την περιοχή ο Αθανασίου έπεσε στη γωνία του και έδιωξε

28' Δυνατό σουτ του Λούκας ο Γιοβάνοβιτς με προβολή εδιωεξε την μπάλα σε πλάγιο

29' Αντεπίθεση του Εργοτέλη με το Διαμαντάκο να σουτάρει άστοχα

Τρίαντα λεπτά παιχνιδιού στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για την ισοφάριση και τον Εργοτέλη να προσπαθεί να πετύχει κι άλλο γκολ από αντεπιθέσεις.

35' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. O Λόπεθ αντικαθιστά τον Βιτόρ

39' Πολύ δυσκολη απόκρουση του Αθανασίου με το πόδι σε δυνατό σουτ του Νίνη μέσα απο την περιοχή.

43’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτελή με τον Βερπακόφσκις να σουτάρει από μακριά άουτ σε κενή εστία μετά το λάθος του Χακόμπο

45' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45' Σουτ του Κίτσιου μέσα απο την περιοχή και πλάγια μπλόκαρε ο Αθανασίου

45+2' Πολύ μεγάλη ευκαιρία του Εργοτέλη με το Διαμαντάκο να σουτάρει διαγώνια άουτ και αφού πρώτα χόρεψε μέσα στην περιοχή τον Λόπεθ

Έναρξη B' Hμιχρόνου
Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος

48' Άστοχη κεφαλιά του Σαλπιγγίδη για τον ΠΑΟΚ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σαλπιγγίδη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ

51' Άστοχο σουτ του Νίνη για τον ΠΑΟΚ Επιχείρησε το σουτ με το αριστερό ο Νίνης αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

52' Σουτ του Λούκας μέσα απο την περιοχή απέκρουσε ο Αθανασίου

53' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ... Ο Βούκιτς στη θέση του Νίνη

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα των κιτρινόμαυρων.

60' Άστοχο σουτ του Βούκιτς για τον ΠΑΟΚ Πρώτη τελική για τον Σέρβο στο παιχνίδι με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
63' Κίτρινη Κάρτα στον Καρντόσο

64' Γκολ! 1-1 Ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον μόνο τρόπο που θα μπορούσε να σκοράρει σήμερα.... Με στημένο απο τα πλάγια το οποίο εκτέλεσε ο Λίνο και ο Κατσουράνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

67' Κίτρινη στον Πελέ

69' Αλλαγή για τον Εργοτέλη... Ο Κοζορόνης στη θέση του Καρντόζο

71' Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη με το Χακόμπο να αποκρούει με δυσκολία το πολύ δυνατό σουτ του Πελέ και στη συνέχεια το Διαμαντάκο να αστοχεί από πολύ κοντά και ενώ ο Κατσικάς του πήρε τα πόδια

74' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. O Ρομάνο αντικαθιστά τον Βερπακόφσκις

Καλός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ... Ο Νέσιντ στη θέση του Σαλπιγγίδη

81' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Σαρρής στη θέση του Μπουχαλάκη

83' Σέντρα του Λίνο απο αριστερά ο Αθανασίου βγήκε και μπλόκαρε

Με τρεις κεντρικούς αμυντικούς οι Κρητικοί για τα τελευταία λεπτά.

86' Καλή προσπάθεια και σουτ του Νέτσιντ έξω απο την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1' Καταπληκτική ευκαιρία του Εργοτέλη με τον Χαντί να σουτάρει μόνος μέσα στην περιοχή και ο Χακόμπο να αποκρούει στη γωνία

90'+3' Γκολ! 2-1 Ο Βούκιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δινοντας την νίκη στην ομάδα του.

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ τίμησε τον Μίροσλαβ Σνάουτσνερ για την 5ετή προσφορά του στην ομάδα.

*Ο δικέφαλος σε 5 αγώνες μέσα στην Τούμπα έχει ισάριθμες νίκες. Ο Εργοτέλης απο την πλευρά του σε 5 αγώνες μακριά απο το νησί δεν έχουν ηττηθεί ακόμα καθώς μετράνε 1 νίκη και 4 ισοπαλίες

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Χ. Στέφενς): Χακόμπο, Λίνο, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Κατσουράνης, Λάζαρ, Νίνης, Στόχ, Λούκας, Σαλπίγγίδης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γλύκος, Λόπες, Λόρενς, Σκόνδρας, Γεωργιάδης, Βούκιτς, Νετσίντ.

Εργοτέλης (Γ. Πετράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Κοιλιάρας, Μεχία, Γιοβάνοβιτς, Πελέ, Καρντόσο, Μπουχαλάκης, Χαντί, Βερπακόφσκις, Διαμαντάκος.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Δερμιτζάκης, Σαρρής, Δωματάς, Μπαντιμπαγκά, Κοζορώνης, Ουέλιγκτον, Ρομάνο.

Διαιτητής: Κάκος

Βοηθοι: Τάτση και Σίπκα