Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015

Στην παράταση ο Ολυμπιακός, 91-87 την Εφές

Πραγματοποιώντας σπουδαίο παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Εφές με 91-87 σε μία βραδιά που κρίθηκε στην παράταση. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους μετά από πέντε αγωνιστικές στον β’ όμιλο.

Ο Ολυμπιακός έδειξε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο και είχε καλύτερη απόδοση από την Εφές στο μεγαλύτερο μέρος. Από την άλλη, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς εκμεταλλεύτηκε την σπουδαία βραδιά του Τζέισον Γκρέιντζερ και κατάφερε να προηγηθεί στην τέταρτη περίοδο ακόμα και με διαφορά 11 πόντων. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαίροπουλου κατάφεραν στο τέλος να γυρίσουν το ματς και να κερδίσουν τελικά στην παράταση.

Καθοριστικά τρίποντα πέτυχαν οι Λοτζέσκι και Αθηναίου, ενώ ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 4’’ δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και έχασε την ευκαιρία να δώσει στον Ολυμπιακό νωρίτερα τη νίκη. Νωρίτερα, στα 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με το σκορ στο 76-75 ο Ερτέλ έχασε δύο βολές! Τη νίκη στον Ολυμπιακό έδωσαν καλάθια από τους Παπαπέτρου και Στρόμπερι, που διαμόρφωσαν το τελικό 91-87!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 17, ενώ ακολούθησε ο Χάντερ με 15. Άτυχος ήταν ο Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο στην αρχή του αγώνα. Να σημειωθεί ότι στην παράταση δεν αγωνίστηκαν οι Πρίντεζης και Μάντζαρης, αφού είχαν συμπληρώσει τα πέντε φάουλ. Για την Εφές στο 26 σταμάτησε ο Τζέισον Γκρέιντζερ!

Τα δεκάλεπτα:
 13-20, 30-36, 54-54, 76-76 (κ.α.), 87-91 (παρ.)

Εφές:
 Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 2, Μπατούκ 3, Σάριτς 11, Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 26, Ερτέλ 12, Ντίμπλερ 9, Ντάνστον 7, Ντουβερίογλου 4.

Ολυμπιακός:
Γιανγκ 2, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 11, Σπανούλης 6, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 17, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης, Χάκετ 11, Λοτζέσκι 11, Αθηναίου 4.

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η Λιμόζ επικράτησε στη Γαλλία της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 74-65. Από εκεί και πέρα, για τον τέταρτο όμιλο η Νταρουσάφακα επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι με σκορ 84-73. Για τον τρίτο όμιλο στον οποίο συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός η Μπαρτσελόνα επικράτησε 72-68 της Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην κορυφή. Τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας στον πρώτο όμιλο νίκησε με 90-79 την Μπάγερν μέσα στο Μόναχο.