Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...Πάλεψε η Ελλάδα αλλά έχασε στα πέναλτι

Το άστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκέκα στην "Ρώσικη Ρουλέτα" έκρινε και την πρόκριση για την Ελλάδα η οποία ηττήθηκε με 5-3. Ένα ματς το οποίο...

το είχε υπό έλεγχο δεν μπόρεσε να το κερδίσει και το έχασε σε αυτή την διαδικασία της τύχης όπως επίσης αποκαλείται.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1. Στο 52' ο Μπριάν Ρουίζ έβαλε μπροστά στο σκορ την Κόστα Ρίκα, ωστόσο στην συνέχεια η Ελλάδα είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών. Τελική ο Παπασταθόπουλος ήταν αυτός που κατάφερε να ισοφαρίσει για την Ελλάδα στο 90' και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου πάλι είχαμε τις ευκαιρίες για να κερδίσουμε.
ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Κανονική διάρκεια του αγώνα
1' Ξεκίνησε το ματς.
13' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
15' Εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα άουτ.
28' Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Νάβας.
37' Απίστευτη χαμένη φάση για την Ελλάδα με τον Σαλπινγγίδη από κοντά να πιάνει την προβολή όμως απέκρουσε ο Νάβας.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ελλάδα - Κόστα Ρίκα 0-0
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
47' Εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας ο Σαμαράς έπιασε την κεφαλιά, μπλόκαρε εύκολα ο Νάβας.
52' Γκολ για την Κόστα Ρίκα...Αδράνησε η Ελληνική άμυνα και ο Μπριάν Ρουίζ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανοίγει το σκορ για την Κόστα Ρίκα.
67' Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η Κόστα Ρίκα λόγω αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
87' Ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Χριστοδουλόπουλο από πλάγια δεξιά να μπαίνει στην περιοχή, έβγαλε την πάσα με τον Νάβας να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
90' ΓΚΟΟΟΟΟΛ. Ισοφαρίζει η Ελλάδα με τον Παπασταθόπουλο να σκοράρει από κοντά 1-1!!! Ο Γκέκας έκανε το σουτ με τον Νάβας να αποκρούει και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που βρέθηκε στην φάση έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
90+3 Κεφαλιά του Μήτρογλου μέσα από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Νάβας.
ΠΑΡΑΤΑΣΗ
91' Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
95' Σέντρα του Τοροσίδη ο Γκέκας δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε με την μπάλα να φεύγει άουτ.
100' Ευκαιρία από κοντά με τον Κατσουράνη να σουτάρει αλλά τον πρόλαβε αμυντικός της Κόστα Ρίκα και έδιωξε κόρνερ.
106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης
106' Σουτ του Μπρένες άουτ.
111' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου απέκρουσε ο Νάβας.
120' Απίστευτη χαμένη φάση με τον Μήτρογλου από κοντά να μην μπορεί να σκοράρει!!!
Τέλος και της παράτασης. Το παιχνίδι θα κριθεί στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι!