Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2015

Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, 70-62 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 70-62 της γηπεδούχου ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΤΡΑΤΣ. Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη...

ανέβηκαν στους 30 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον πρώτο Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 24 βαθμούς, όσους το Ρέθυμνο και ο Απόλλων Πάτρας.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπατίστα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Σλότερ σημείωσε 12 και ο Γκιστ 13. Για την ΑΕΚ ο Μενσά-Μπονσού είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 12 πόντους πέτυχαν οι Σάκοτα και Χέρστον.

Η ΑΕΚ κατάφερε στην αρχή του αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε στο 4’ 7-1, όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν γρήγορα και με επιμέρους σκορ 14-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο υπέρ του 15-11. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε 19-15 με βοήθεια από τους Ντελινικάιτις, Σάκοτα και Σαρικόπουλο, που ήρθαν από τον πάγκο. Στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Με τρίποντο του Κασελάκη και μια βολή του Παπαντωνίου η ΑΕΚ τελείωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 28-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και κυριάρχησε, ενώ συνολικά έτρεξε επί μέρους σκορ 23-11 στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, λίγο μετά τη μέση του τρίτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» προηγήθηκε 41-30, ενώ η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 7-0 από τους Χέρστον, Μενσά-Μπονσού και Αθηναίου μείωσε σε 41-37. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 11 πόντων για τον Παναθηναϊκό (50-39), με τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις από τους Γκιστ και Σλότερ.

Η διαφορά στον επίλογο έφτασε ακόμα και στο +14 για τον Παναθηναϊκό (57-43), ενώ με πόντους του Σάκοτα η Ένωση μείωσε αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι. Έτσι, έχασε με το τελικό 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Πολυτάρχου, Χέρστον 12 (1), Γουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά-Μπονσού 18, Ίνγκλις 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3, Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 16, Παπαγιάννης.