Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2015

Συνέτριψε τα Τρίκαλα ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να αγχωθεί και δίνοντας χρόνο στη νέα γενιά, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 15η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League και παρέμεινε...

στο "κυνήγι" του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Οι πράσινοι συνέτριψαν 107-76 τα Τρίκαλα, σε αγώνα για την 17η ημέρα, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην 11η ήττα.

Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Λουντζής και Κόνιαρης
 έπαιζαν σαν… άνδρες και με αυτούς στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Ηταν πάντως ένα ελεύθερο παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είδε τους βασικούς του να ανοίγουν από νωρίς την «ψαλίδα» στο σκορ (11-6 στο 4΄) αλλά να παίζουν αρκετά νωθρά στην άμυνα (32-26 στο 10΄).

Στη δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα απλοποιήθηκαν, αφού η είσοδος των νεαρών παικτών των «πράσινων» έδωσε μεγαλύτερη φρεσκάδα και διάθεση στο παιχνίδι τους. Με αυτόν τον τρόπο, στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 56-40.

Ηταν προφανές ότι το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, κάτι που επέτρεψε στον προπονητή του Παναθηναϊκού να κάνει και την ανάλογη διαχείριση ενόψει και του ημιτελικού του κυπέλλου της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Πάντως η ομάδα του δεν έχασε τον ρυθμό της, έπαιξε θελκτικό και ομαδικό μπάσκετ –είχε 32 ασίστ- για να προηγηθεί στο 30΄ με 85-62 και να φτάσει στην επικράτηση με 107-76.

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 56-40, 79-57, 107-76

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 7, Σλότερ 5, Μποχωρίδης 11 (6ασ), Γιάνκοβιτς 5, Φώτσης 7, Παππάς 13 (2κοψ), Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 6, Κόνιαρης 5, Παπαγιάννης 10 (12ρ), Λούντζης 11.

Τρίκαλα: Ινγκραμ 14, Νικολόπουλος 2, Τρέισι 8, Χάρις 21 Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 9, Σπανός, Καμαριώτης, Θώδος, Βαρυτιμιάδης 5, Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 6.