Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016

Σκληρό μάθημα του Άρη σε Κύμη

Εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη νεοφώτιστη Κύμη, ο Άρης νίκησε πανεύκολα...

με 98-62 την ομάδα της Εύβοιας και μετά τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η άμυνά τους δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν… ανάσα. Σε εκείνο το διάστημα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 38-9 και «καθάρισαν» τον αγώνα.

Ο Άρης εμφανίστηκε σε πολύ καλό επίπεδο ετοιμότητας ενόψει της επικείμενης έναρξης του πρωταθλήματος. Οι «κίτρινοι» έδωσαν έμφαση στην άμυνα, βρίσκοντας με αυτό τον τρόπο ρυθμό στην επίθεση.

Από την πλευρά της, η Κύμη πήρε ένα πρώτης τάξης μάθημα για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει στην ανώτατη Εθνική κατηγορία, ενώ κατέστη σαφές με βάση την εμφάνισή της ότι στόχος είναι η παραμονή.