Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2011

Είναι πρωταθλητής Ευρώπης και το δείχνει(ΚΚ Ζάγκρεμπ-Παναθηναϊκός 62-81)

26/10/2011 | 22:44Τελευταία Ενημέρωση: 22:44 26/10/2011
Διαφημίσεις GoogleOn-Line ΧρηματιστήριοΣυναλλαγές Μετοχών, Δεικτών, Forex. Plus500 Δωρεάν Επίδειξης. Μπόνους!www.Plus500.grΣτοκατζίδικαΜη χάνεις στιγμή! Αγόρασε τώρα τη σημερινή προσφορά για κέρδος ως 90%www.GoldenDeals.gr
Απρόσκοπτο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Κροατία, με τους «πράσινους» να φτάνουν άνετα στο τελικό 81-62 απέναντι στην «πρωτάρα» στην Ευρωλίγκα, ΚΚ Ζάγκρεμπ, σε αγώνα για την 2η ημέρα της διοργάνωσης. Με τη σημερινή επιτυχία τους οι «πράσινοι» πέτυχαν το «2 στα 2» στον 2ο όμιλο, ενώ υποχρέωσαν τους νταμπλούχους Κροατίας στη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, που χωρίς να... ιδρώσει είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στο 28' στους +33 πόντους (59-26), ο Ρομέιν Σάτο με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Νικ Καλάθης και Στίβεν Σμιθ που σημείωσαν από 12. Από τους Κροάτες, Σον Γκρέγκορι Μέι και Νταμίρ Μουλαομέροβιτς με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα προσπάθησαν μάταια να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-45, 33-61, 62-81

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης... Οι «πράσινοι» με πίεση στην άμυνα (6κλ.), καλή κυκλοφορία της μπάλας (9ασ.) και κυριαρχία στα ριμπάουντ (26 έναντι 14 των Κροατών) μέχρι το ημίχρονο μπόρεσαν να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +23 (45-22).

Βασιζόμενος στη φροντ λάιν του ο Παναθηναϊκός σήκωσε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ (14-6 στο 6'), ενώ ένα ξέσπασμα της ΚΚ Ζάγκρεμπ με πρωταγωνιστή τον Σίμον (5π., 1τριπ.) την έφερε μετά από επιμέρους σκορ 8-4 στο -4 (18-14), κάτι που δεν ήταν αρκετό... Με τους Καλάθη, Γιασικεβίτσιους να ξεδιπλώνουν τις αρετές τους στα κλεψίματα και τον ομογενή γκαρντ να σημειώσει 6 διαδοχικούς πόντους, ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +10 (24-14).

Στο β' δεκάλεπτο ο Σάτο πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, ο Καλάθης συνέχισε να εκτελεί και ο Παναθηναϊκός με εξαντλητική άμυνα (σ.σ. περιόρισε στους 8 πόντους την ΚΚ Ζάγκρεμπ) έτρεξε επιμέρους σκορ 21-8 και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +23 (45-22).

Με τον Παναθηναϊκό να έχει οδηγήσει την ΚΚ Ζάγκρεμπ σε 18 λάθη μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και μόνο τους Μουλαομέροβιτς, Μέι να δείχνουν αξιόπιστοι στην επίθεση των Κροατών το σκηνικό του αγώνα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι «πράσινοι» βασιζόμενοι σε Καλάθη, Σάτο και Λόγκαν συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι, τη στιγμή που η άμυνα απέδιδε τα μέγιστα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς κράτησε μέχρι το 26' την ΚΚ Ζάγκρεμπ χωρίς καλάθι (σ.σ. το πρώτο στην γ' περίοδο ήρθε από τον Κασούν), ενώ νωρίτερα ο Γιασικεβίτσιους είχε γράψει το +30 (52-22), για να δώσει ο Λιθουανός στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της στο 28' (59-26). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο 61-33 και το τελευταίο να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στον... επίλογο το χαλάρωμα του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 13-3 μείωσαν στο 34' σε 64-46, αλλά μέχρι εκεί... Η επιθετική μηχανή των πρωταθλητών Ευρώπης πήρε και πάλι μπροστά και ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στο τελικό 81-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία (Ισπανία), Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Μπίριτσικ (Τουρκία)

Οι συνθέσεις:

ΚΚ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Βλαντιμίρ Άντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 15 (3), Σίμον 5 (1), Κασούν 5, Μέι 23, Γκάρετ, Ράντσιτς 6 (2), Όζμπολτ 3 (1), Σάριτς 3, Χίτβελτ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 10, Λόγκαν 8 (1), Σάτο 13 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 3, Καλάθης Ν. 12, Κυρίτσης 5 (1), Σμιθ 12 (1), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 8.