Σάββατο 14 Μαΐου 2016

Final Four Euroleague: Φενέρμπαχτσε-ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο τελικός! "Λύγισε" η Λαμποράλ

Final Four Euroleague: Φενέρμπαχτσε-ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο τελικός! `Λύγισε` η Λαμποράλ

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο θα έχει η Φενέρμπαχτσε, η οποία αν και τα χρειάστηκε, κατάφερε να "λυγίσει" στο τέλος την εκπληκτική Λαμποράλ Κούτσα, επικρατώντας στην παράταση με 88-77.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν σε εκπληκτική μέρα τον γίγαντα Γιάννη Μπουρούση, προηγήθηκαν με 71-67 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο δαιμόνιος Κώστας Σλούκας είχε διαφορετική άποψη. Με το σκορ στο 72-70 υπέρ της Λαμποράλ, "τρύπωσε" στο καλάθι των Βάσκων και έκανε το 72-72, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο εξαιρετικός Άνταμς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τούρκοι έκαναν πάρτι απέναντι στους κουρασμένους Ισπανούς και έφτασαν εύκολα στη νίκη, με τον Κώστα Σλούκα να "σφραγίζει" την πρόκριση στον τελικό με τρίποντο 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους, ωστόσο ο Κώστας Σλούκας ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα, καθώς πέτυχε τα κρισιμότερα καλάθια της αναμέτρησης, ενώ έκανε τα πάντα στο παρκέ, μετρώντας 13 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.
Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο ασύλληπτος Γιάννης Μπουρούσης. Ο κορυφαίος Έλληνας σέντερ έβαλε... στα καλάθια τους Τούρκους, έχοντας 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 13-0, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 23-15. Στη συνέχεια, η Λαμποράλ Κούτσα αντέδρασε, βρήκε σκορ στην επίθεση από τον Γιάννη Μπουρούση και τον Ντάριους Άνταμς και πλησίασε σε απόσταση βολής (41-40) στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ (57-55), ενώ μπόρεσαν να προηγηθούν ακόμα και με 7 πόντους (62-55) στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι, όμως, δεν τα παράτησαν, βρήκαν λύσεις με τον Ντατόμε και τον Σλούκα στην επίθεση και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου και κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ.
Διαιτητές: Χριστοδούλου – Ρίζικ – Λάτισεβς.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-40, 55-57, 72-72 (κ.α.), 88-77.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 3, Χερσέκ, Ουντό 14, Μαχμούτογλου, Άντιτς 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 18 (2), Σλούκας 13 (1), Ουγκουρλού, Βέσελι 14, Κάλινιτς, Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 15 (3).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 6, Μ. Ντιόπ, Κοσέρ, Πλάνινιτς, Χάνγκα 10 (1), Μπουρούσης 22 (3), Μπλάζιτς 5, Ι. Ντιόπ, Τιγί 13, Άνταμς 19 (4), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 2.