Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2016

Σαρωτικός... Παναθηναϊκός στην Κροατία! Διέλυσε την Τσεντεβίτα

Euroleague: Σαρωτικός... Παναθηναϊκός στην Κροατία! Διέλυσε την Τσεντεβίτα

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν σίφουνας από την Κροατία, επικρατώντας άνετα...

της Τσεντεβίτα με 78-60, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης για τους "πράσινους", οι οποίοι έχουν πλέον ρεκόρ 3-3.

Κορυφαίος για το "τριφύλλι" ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, μετρώντας 21 πόντους. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νικ Καλάθης που σημείωσε double-double, έχοντας 10 πόντους και 10 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Φραν Πίλεπιτς με 16 πόντους.

Οι "πράσινοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με την Τσεντεβίτα να μένει κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (13-18). Η συνέχεια του παιχνιδιού άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, οι οποίοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (27-16) στο 16'. Η διαφορά εκτοξεύχθηκε, μάλιστα, στο +30 (56-26) στο 26', με τον Παναθηναϊκό να φτάνει δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Το τελικό +18 είναι τιμητικό για τους Κροάτες, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των παικτών του "τριφυλλιού" στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-39, 36-60, 60-78.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν 5 (1), Ουάιτ 4, Κάτιτς 2, Πίλεπιτς 16 (4), Ζγκάνετς 8, Ουόλκερ 7 (2), Μουσα, Μπίλαν 9, Μαζάλιν 7, Γκόρντιτς, Αράποβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 8 (2), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (2), Καλάθης 10 (2), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 8.