Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

«Ισοπεδωτικός»... Giannis

Με μία ακόμη εμφάνιση επιπέδου... MVP, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε το Μιλγουόκι σε μία ακόμη νίκη στο ΝΒΑ, αυτή την φορά επί της Φιλαντέλφια με 119-98.

Τα «Ελάφια» κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 48-8 κι έδειξαν ξανά ποιος είναι το αφεντικό στην Ανατολή, αλλά και στο ΝΒΑ γενικότερα.

Ο Greek Freak δεν είχε αντίπαλο, ιδιαίτερα μετά την αποχώρηση του Μπεν Σίμονς από το παρκέ, έπειτα από μόλις 5 λεπτά αγώνα λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Ο Έλληνας διεθνής άσος ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος και δεν έφτασε στο triple double για μόλις δύο ασίστ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους με 10/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κόψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής, σε μία ακόμα εμφάνιση επιπέδου MVP.

Από κοντά ακολούθησε τον Γιάννη ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, με τους Έρικ Μπλέντσο και Ρόμπιν Λόπεζ να προσθέτουν από 12 πόντους.

Για τους Σίξερς, που για μία ακόμα φορά απογοήτευσαν εκτός έδρας, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 17 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ από 17 πόντους είχαν και οι Σέικ Μίλτον και Φουρκάν Κορκμάζ.