Κυριακή 23 Αυγούστου 2020

Παναθηναϊκός: «Ξεμούδιασε» με 3-0 σε φιλικό με τη Μαρκό

Ο Παναθηναϊκός στο φιλικό με τη Μαρκό

Πρώτο δείγμα… θετικό για τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Μαρκό με 3-0 στο «Γεώργιος Καλαφάτης», στο πρώτο του παιχνίδι...

υπό τις οδηγίες του Ντάνι Πογιάτος.

Το θετικό πρόσημο, φυσικά, δεν έχει να κάνει με τη νίκη ή την έκταση του σκορ, αφού ο αντίπαλος ήταν δεδομένα χαμηλότερης δυναμικότητας. Αλλά, με το ότι οι «πράσινοι» έδειξαν κάποια από τα πράγματα που περιμένει από αυτούς ο Ισπανός τεχνικός. Για την… ιστορία, τα γκολ πέτυχαν ο Μακέντα με προβολή στο 4’ από ασίστ του νεαρού Σαμαρά, ο -κορυφαίος σε απόδοση για την ομάδα του- Σαβιέρ με σουτ στο 37’ και ο Σπύρος Τζαβίδας από ασίστ του… αδερφού του, Μάριου, ο οποίος επίσης ξεχώρισε στην επανάληψη για την μαχητικότητά του. Ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό έκανε και ο Βέλεθ, ωστόσο η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν δέχτηκε πίεση από την ομάδα των Μεσογείων, όσο εκείνος αγωνίστηκε, συνεπώς δεν «φάνηκε» τόσο πολύ. Στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση του 4-3-3 σε όλο το ματς, αλλά και επτά παικτών από την Ακαδημία στην βασική 11άδα, με την είσοδο άλλων οκτώ στην επανάληψη.

Πηγή: iefimerida.gr