Σάββατο 30 Ιουλίου 2022

Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική Εφήβων στο Ευρωμπάσκετ

Νικηφόρα ξεκίνησε Εθνική μπάσκετ Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα (30/7) στη Σμύρνη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 67-56 της Τσεχίας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 3ου ομίλου και επόμενος αντίπαλός του θα είναι αύριο (31/7, 20:30) η Σερβία, στο ντέρμπι κορυφής του γκρουπ.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 8-0 στο ξεκίνημα του αγώνα κι «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13), ωστόσο οι Τσέχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 16-5 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-27, 3:28΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η Εθνική τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 35-31.

Με σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα στο +12 (43-31), 7:56΄΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στο 26΄ προηγήθηκε 53-39, αλλά οι Τσέχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μείωσαν σε 55-50 στο 33΄.

Όμως, η «γαλανόλευκη» δεν επέτρεψε στον αντίπαλό της να πλησιάσει περισσότερο και πανηγύρισε τη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2022 U18.