Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014

Νίκη στο φιλικό με Εφές για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Gloria Cup επικρατώντας τηςΑναντολού Εφές με 79-73.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά το παιχνίδι, ιδιαίτερα αμυντικά και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-7 της Αναντολού Εφές έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε αρκετά με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 24-21 υπέρ του Ολυμπιακού με τους Λοτζέσκι και Σπανούληνα κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 31-23, αλλά η Αναντολού Εφές με επιμέρους σκορ 10-2 έφερε το ματς στην ισορροπία (33-33) στο 15’. Η αντίδραση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, ήταν άμεση και με σερί 10-0 οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 43-33 στο 17’ για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 49-41 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η εικόνα του πρώτου πενταλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ίδια με το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου και έτσι οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα (58-51) στο 25’. Με επιμέρους σκορ 7-2 οι Τούρκοι μείωσαν σε 60-58 στο 28’ ενώ ένα λεπτό αργότερα η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά με έναν πόντο (61-60), σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Ο ρυθμός του ματς είχε πέσει αρκετά από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, έτσι και στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου. Σπανούλης και Λαφαγιέτ με συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 68-65, 04:50’’ πριν το τέλος του ματς. Στη συνέχεια ο Σπανούλης έκανε το 68-68 στο 36’. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 8-0 για το 68-71 με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ. Η ελληνική ομάδα παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να αποκτήσει και προβάδισμα έξι πόντων (71-77) στο 39’. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 79-73.

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9ριμπ), Κορκμαζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4ασ), Μπιέλιτσα 12.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (4ριμπ), Χάντερ 4 (4ριμπ),Ντάνστον 13 (3ριμπ), Σπανούλης 14 (1τριπ, 7ασ), Σλούκας 14 (3), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ριμπ, 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ασ).

*Ο Γιώργος Πρίντεζης δεν χρησιμοποιήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου γιατί ένιωσε ένα σφίξιμο ψηλά πάνω από τη μέση και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

Πηγή:nooz.gr