Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2019

Νικητής στη Ρωσία ο Παναθηναϊκός, 89-79 τη Ζενίτ

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με σκορ 89-79, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το ματς ξεκίνησε με τη Ζενίτ να στοχεύει και να εκμεταλλεύεται τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ρώσοι να προηγηθούν 5-0 αρχικά και 8-4 στη συνέχεια, διατηρώντας το προβάδισμά τους σε ένα μεγάλο μέρος της περιόδου (14-10). Σε εκείνο το σημείο η άμυνα του Παναθηναϊκού «έδεσε» με τον Βουγιούκα να παίρνει τη θέση του Παπαγιάννη, ενώ ο Τόμας πήρε φόρα στην επίθεση. Ο Αμερικανός σημείωσε 10 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί (20-18). Το 22-20 στο 10’ υπέρ των «πράσινων» διαμορφώθηκε με καλάθι του Ντίνου Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την άμυνά του και κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε πόντους από τον Μήτογλου και προηγήθηκε 30-26, ενώ με καλάθι του Γουάιλι ξέφυγε και με +6 (36-30). Ακολούθησαν τα καλάθια του Άιβερσον και του Φρεντέτ (38-36), όμως η Ζενίτ ισοφάρισε με δύο τρίποντα του Αλμπισί. Το 40-38 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Βουγιούκας, καθώς το καλάθι του Τόμας στην εκπνοή κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά, χωρίς όμως να μπορέσει να τη διατηρήσει. Ο Παπαπέτρου σκόραρε αρχικά (42-38) και στη συνέχεια δούλεψαν τα τρίποντα, που σημείωσαν κατά σειρά οι Φρεντέτ, Τόμας και Παπαπέτρου, ενώ με το γκολ-φάουλ του Γούαιλι το σκορ έφτασε στο 54-45 υπέρ των «πράσινων». Φρεντέτ και Γουάιλι συνέχισαν να έχουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που έφερε το «τριφύλλι» στο +14 (63-49). Η Ζενίτ επέστρεψε στο 30’ στο -5 (65-60) με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Ματέους Πονίτκα.