Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2020

Αποκλεισμός με το «καλημέρα» στο Παρίσι για Τσιτσιπά

Πρόωρο αποκλεισμό γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Rolex Paris Masters, καθώς στο πρώτο μόλις παιχνίδι του έχασε με 1-2 σετ (6-7/4, 7-6/6, 6-7/3) από τον Γάλλο...

Ιγκό Ιμπέρ, Νο 34 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP.

Ήταν η πρώτη φορά που συναντήθηκαν στην καριέρα τους οι δύο 22χρονοι τενίστες, με τον Ιμπέρ να χαμογελά στο τέλος και να κατακτά μια μεγάλη πρόκριση, που του επέτρεψε -συν τοις άλλοις- να παραμένει αήττητος από την προπερασμένη εβδομάδα, όταν στην Αμβέρσα πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα του.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός σε σασπένς και διήρκεσε πάνω από 3 ώρες. Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε αμέσως με 3-0 games αλλά έχασε το πρώτο σετ, ενώ ο Ιμπέρ είχε τρία match points στο δεύτερο, αλλά ο αντίπαλός του επέστρεψε από το εις βάρος του 5-1 και ισοφάρισε!

Σε κάθε περίπτωση, ο Τσιτσιπάς έδειξε και στο Παρίσι πως βρίσκεται σε μέτρια αγωνιστική κατάσταση τη δεδομένη χρονική περίοδο κι αυτό δεν είναι ευχάριστο μήνυμα ενόψει της συμμετοχής του στο ATP Finals, όπου θα πρέπει να υπερασπιστεί τον τίτλο του.