Παρασκευή 12 Μαρτίου 2021

Ευρωλίγκα: Ξέσπασε στη Μακάμπι ο Παναθηναϊκός

Πολύ καλός και σταθερός σε διάρκεια απόδοσης, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής...

της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν σε 10-17 το φετινό ρεκόρ τους, υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη 16η ήττα της σε 27 αγώνες.

Ένα υποδειγματικό σε άμυνα και επίθεση πρώτο δεκάλεπτο, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μπει από νωρίς στη θέση του οδηγού. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γουάιτ (9π.), Χεζόνια (8π.), οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 11-3 στο 4΄, εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά στο 7΄ (17-7) και την εκτόξευσαν στο +18 στο 9΄ (25-7), μετά από τρίποντο του «Super Mario».

Η Μακάμπι βρήκε τα μακρινά σουτ στη δεύτερη περίοδο, αυξάνοντας την παραγωγικότητά της. Με τους Ντιμπαρτολομέο, Ουίλμπεκιν να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-14 και στο 15΄ πλησίασαν στο -11 (34-23). Ωστόσο, ο Μήτογλου τα έκανε... όλα στις δύο ρακέτες, δίνοντας «σφυγμό» και πάλι στο «τριφύλλι», το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (43-30).

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στην τρίτη περίοδο και παρά τα ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού κατάφερε με τη λήξη του δεκαλέπτου να μειώσει σε 58-55, διεκδικώντας και πάλι το «διπλό».

Οι Ισραηλινοί έτρεξαν με το καλημέρα ένα σερί 0-5, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (43-35 στο 22΄), αλλά Σαντ Ρος και Παπαπέτρου βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 για το +16 (51-35 στο 24΄). Ωστόσο, με τους Ντιμπαρτολομέο, Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ να έχουν ζεσταθεί και να εκτελούν διαδοχικά τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με νέο επιμέρους σκορ 7-20 για το 58-55 στο 30΄.

Με τον Παναθηναϊκό, όμως, να ενεργοποιεί και πάλι την άμυνά του και τη Μακάμπι να τα... σπάει από τα 6.75, οι «πράσινοι» έτρεξαν με το... καλημέρα της τέταρτης περιόδο ένα σερί 9-0, γράφοντας στο 35΄ το 67-55. Αυτό ήταν αρκετό για το «τριφύλλι» απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που απο εκείνο το σημείο και μετά σήκωσε... λευκή πετσέτα, δείχνοντας ανύμπορη για νέο comeback...