Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

«Στοπ» του Χούρκατς στον Τσιτσιπά

Ο Πολωνός Χούμπερτ Χούρκατς βρέθηκε σε καλή ημέρα, ατυχώς για τον Στέφανο Τσιτσιπά, τον οποίο απέκλεισε με 2-1 σετ (με ανατροπή) και πήρε...

την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μαϊάμι Όπεν.

Ο Τσιτσιπάς πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε. Ο Χούρκατς ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3 κι εν τέλει νίκησε, αφού κατάκτησε και το τρίτο (6-4).

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Σεμπ Κόρντα, που θα ξεκινήσει στις 02:00 τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Καθοριστικό σημείο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όταν ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μπρέικ 2-0 και 40-15 στο σερβίς του Χούρκατς, αλλά να προηγηθεί 3-0 δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και στο τέλος το πλήρωσε.

Ο Πολωνός μείωσε, ο Τσιτσιπάς αρχικά εκνευρίστηκε κι εν συνεχεία έγινε νευρικός και άρχισε τα λάθη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια αναπάντεχη, σε σχέση με το ξεκίνημά του στον αγώνα, ήττα.