Σάββατο 8 Μαΐου 2021

«Ασημένιος» στην Σόφια ο Πιλίδης

Το ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος του ο Γιώργος Πιλίδης, καθώς λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο δεν έλαβε μέρος στον τελικό...

του Προολυμπιακού τουρνουά πάλης της Σόφιας κι ως εκ τούτου ο Πολωνός, Γκατζίεφ, ήταν εκείνος που πήρε το χρυσό άνευ αγώνα,

Ωστόσο, η εξέλιξη αυτή ουδόλως στενάχωρησε τον Έλληνα πρωταθλητή, καθώς ο μεγάλος του στόχος στη διοργάνωσης της βουλγαρικής πρωτεύουσας ήταν να πάρει το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που είχε καταφέρει από χθες (6/05), για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ο 21χρονος παλαιστής δεν κατάφερε ν΄ αγωνιστεί στο σημερινό τελικό, εξαιτίας των ενοχλήσεων που εξακολουθεί να έχει στο πόδι του κι έτσι έφυγε από τη γειτονική χώρα με την 2η θέση και φυσικά με το «εισιτήριο» για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι στο Τόκιο.