Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Πάτησε γκάζι στο φινάλε ο Παναθηναϊκός και νίκησε την Μπασκόνια

Eπιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague. Το ”τριφύλλι” νίκησε την Μπασκόνια στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 95-81 και βελτίωσε...

την επίδοσή του σε 2-3. Οι ”πράσινοι” έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στη τέταρτη περίοδο και… καθάρισαν την ισπανική ομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι και ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο 10′ με 24-22. Στο δεύτερο, η ομάδα του Αταμάν συνέχισε να έχει ρυθμό στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια στο +5, 48-43.

H εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην συνέχεια μέχρι να πατήσει… γκάζι το ”τριφύλλι” στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή άμυνα και έχοντας τον Λεσόρ σε σπουδαίο βράδυ όπως και τον Σλούκα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με +11, όντας μπροστά με 77-66 στο 32′.

Οι βάσεις για την νίκη είχαν μπει, με τον Μήτογλου να είναι ασταμάτητος. O Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ, όσες στιγμές οι φιλοξενούμενοι πήγαν να μειώσουν, το ”τριφύλλι” έβρισκε μεγάλα σουτ και έφτασε με σχετική ευκολία στο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 95-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μήτογλου(23 πόντοι), Λεσόρ(23 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Σλούκας(12 πόντοι, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81.