Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

«Στοπ» του ΟΦΗ στον Παναθηναϊκό

Μετά τον Ολυμπιακό, ο ΟΦΗ νίκησε στο Ηράκλειο και τον Παναθηναϊκό (3-1) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, με τις δύο αυτές νίκες να είναι και οι μοναδικές...

της ηρακλειώτικης ομάδας έως τώρα στο πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Δεληγιαννίδη, που με «σκροπ» νίκησε τον Διούδη. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πίεσε, κι αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 13΄, με τον Χατζηγιοβάνη να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή, ισοφάρισε στο 36΄ με κεφαλιά-ψαράκι του Κάτσε.

Οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν πάντως για πολύ, καθώς στο 40΄ ο Πλατέλλας σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Μαυρομμάτη και κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη.

Ο ΟΦΗ «κλείδωσε» τελικά το τρίποντο στο 60ό λεπτό, όταν ο Μαυρομμάτης δεν κατάφερε να απομακρύνει σε μπαλιά του Σασί και ο Κοροβέσης έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Διούδη και τον ίδιο αριστερά, για το τελικό 3-1.

Οι Κρήτες έφτασαν στους 11 βαθμούς και βρίσκονται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμειμε στους 19.