Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2018

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: “Πράσινο” το ντέρμπι των αήττητων! “Καθάρισαν” Παππάς και Καλάθης | Newsit.gr

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής, ο Παναθηναϊκός πήρε το ματς των αήττητων της Basket League με 80-75, αλλά το Περιστέρι απέδειξε ότι δικαίως...

δεν είχε ήττα μετά από 7 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στη Basket League, μετά τη δύσκολη νίκη με 80-75 επί του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν στο ματς χωρίς Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Θανάση Αντετοκούνμπο και αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από τη δυσκολοκατάβλητη ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως με τον Νίκο Παππά να “πυροβολεί” στην επίθεση (20 πόντους) και τον Νικ Καλάθη να θυμίζει τον… περσινό εαυτό του (20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), το “ροζ φύλλο” αγώνα κατέληξε στους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 15-5, όμως το Περιστέρι ανέκαμψε γρήγορα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, στο -3, με το σκορ στο 21-18.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Νίκο Παππά να είναι εκπληκτικός στην επίθεση, αλλά τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την κακή άμυνα του Τριφυλλιού, σκοράροντας διαρκώς με τη σειρά τους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε έτσι με το σκορ στο 43-39 και ενώ νωρίτερα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε βρεθεί ακόμη και μπροστά στο σκορ με 30-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ ο… περσινός Καλάθης και η ομάδα του Πασκουάλ έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν εκπληκτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και οι “πράσινοι” έτρεψαν ένα σερί 23-6, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά ακόμη και στους +16.

Το Περιστέρι δεν τα παράτησε όμως και “πάλεψε” στο τέλος για την ανατροπή, μειώνοντας το σκορ ακόμη και στο 76-71, πριν βάλει το τρίποντο της νίκης, ο Κιθ Λάνγκφορντ για το Τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα:
21-18, 43-39, 69-56, 80-75

Οι συνθέσεις στο Παναθηναϊκός – Περιστέρι

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):
Παππάς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ), Λάσμε 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Τόμας 13 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12 (1).

Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Βασιλόπουλος 7 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάροου 17 (7/12 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρει 8 (2), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σκορδίλης 11 (10 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Μπεντίλ 6, Κάλαχν 9 (1), Καράμπελας.