Κυριακή 28 Ιουλίου 2019

«Πεντάρα» ΠΑΟΚ στη Φορτούνα Σιτάρντ

Με ευρεία νίκη συνδύασε ο ΠΑΟΚ το τελευταίο φιλικό παιχνίδι του στην Ολλανδία, επικρατώντας της Φορτούνα Σιτάρντ στο γήπεδό της 5-1, με τον Εσίτι να κάνει...

ντεμπούτο στον «Δικέφαλο».

Πρωταγωνιστής του αγώνα, πάντως, ήταν ο Άκπομ, που πέτυχε τα 4 από τα 5 γκολ της ομάδας του. Ο «χορός» των γκολ ξεκίνησε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν από κόρνερ ο Άκπομ πλάσαρε σε άδεια εστία.

Στο 9΄ ο Πέλκας διπλασίασε και στο 19΄ ο Άκπομ, από σέντρα του Ζαμπά, πάλι σε κενή εστία, σωστά τοποθετημένος έγραψε το 3-0, για να μειώσουν οι Ολλανδοί πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Νταμασκάν, από λάθος του Πασχαλάκη.

Στις καθυστερήσεις ο Άκπομ έκανε χατ-τρικ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-1 από ενέργεια του Κρέσπο, για να φτάσει στο «πόκερ» στο 51΄ από σέντρα του Ελ Καντου