Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2020

Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα με Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό της Νίκαιας, όπου επιβλήθηκε με 79-53 του Ιωνικού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και αύξησε...

σε 4-0 το αήττητο φετινό σερί του στο πρωτάθλημα, στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του.

Όπως φαίνεται εύγλωττα από την επιθετική παρουσία των γηπεδούχων, τη διαφορά στο παιχνίδι έκανε η άμυνα των «πρασίνων», που κράτησε τον Ιωνικό κάτω από τους 20 πόντους σε καθεμιά από τις τέσσερις περιόδους.

Με τον Νέντοβιτς σταθερή απειλή για το αντίπαλο καλάθι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε τη διαφορά στο +12 στο ημίχρονο (40-28).

Ο Σέρβος άσος του Παναθηναϊκού, που έπαιξε χωρίς τους Παπαπέτρου και Σαντ-Ρος (ξεκουράστηκαν), σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ καλή δουλειά έκανε στις ρακέτες ο Μήτογλου (12π., 5ρ., 3 μπλοκ).

Από τον Ιωνικό, που είχε μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια (4/24 τρίποντα) και υπέπεσε σε 14 λάθη, διακρίθηκε ο Σμιθ με 15 πόντους.