Παρασκευή 8 Απριλίου 2022

Ανω – κάτω η Euroleague λόγω Μπαρτσελόνα – Πώς επηρεάζεται ο Ολυμπιακός

«Φωτιά» στη Euroleague έβαλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί διέλυσαν εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 104-80 και έμειναν ζωντανοί...

στη μάχη για την 5η θέση στην κανονική περίοδο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ.

Με αυτή τη νίκη μάλιστα έφεραν τα πάνω – κάτω όσον αφορά στον υποψήφιο αντίπαλο του Ολυμπιακού στα πλέι οφ. Οι Ερυθρόλευκοι περιμένουν το αυριανό παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπάγερν Μονάχου, για να μάθουν εάν θα τερματίσουν στη 2η θέση ή στην τρίτη θέση, με το δεύτερο ενδεχόμενο να φαντάζει πιο πιθανό, καθώς για να βγουν δεύτεροι θα πρέπει οι Γερμανοί να κερδίσουν στην Ισπανία. Εάν οι Πειραιώτες τερματίσουν στην τρίτη θέση θα βρουν απέναντί τους την ομάδα που θα τερματίσει στην 6η θέση.

Μια θέση στην οποία θα τερματίσει μια εκ των Εφές ή Μακάμπι, ανάλογα με τα αποτελέσματα στα εξ αναβολής παιχνίδια. Για να βγει η τούρκικη ομάδα 5η θα πρέπει να κερδίσει αύριο στο Βελιγράδι στον Ερυθρό Αστέρα (8/4). Εάν πάρει το διπλό, θα κλειδώσει την 5η θέση και θα αφήσει 6η την Μακάμπι ό,τι και εάν κάνουν οι Ισραηλινοί στο τελευταίο ματς που έχουν να δώσουν με την Φενερμπαχτσέ (13/4). Εάν οι Τούρκοι ηττηθούν, τότε η Μακάμπι με νίκη απέναντι στους Τούρκους θα τερματίσει αυτή πέμπτη και θα αφήσει στην 6η θέση την Εφές. Αξίζει να σημειώσουμε ότι εάν ο Ολυμπιακός βγει δεύτερος θα αντιμετωπίσει σίγουρα την Μονακό, που είναι οριστικά 7η.

Συνοπτικά τα σενάρια για την 5η θέση:

Η Εφές θα είναι 5η με: νίκη με Ερυθρό Αστέρα ή ήττα και 1/2 της Μακάμπι.

Η Εφές θα είναι 6η με: ήττα με Ερυθρό Αστέρα και 2/2 της Μακάμπι.

Η Μονακό είναι οριστικά 7η.

Η Μπάγερν Μονάχου είναι οριστικά 8η.

Μεγάλο διπλό για την Μακάμπι

Οσον αφορά στο αποψινό παιχνίδι της Μακάμπι με την Μπαρτσελόνα, πρωταγωνιστής για τους Ισραηλινούς ήταν ο Ουίλμπεκιν με 20 πόντους, με τον Αμερικανό να έχει 5/8 τρίποντα. Από κοντά ακολούθησε ο Νάναλι με 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν το ματς με 19 λάθη, ο Αμπρίνες έβαλε 17 πόντους και ο Μίροτιτς 13.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-15. Λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 27-21, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ισραηλινούς να έχουν προβάδισμα 4 πόντων (23-27). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να φτάνει στο +11 (23-34). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-45, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια.

Οι Ισραηλινοί πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο κομμάτι της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (46-57). Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 5 (54-59), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Η ομάδα του Τελ Αβίβ αντέδρασε και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (76-68). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν… φωτιά στην επίθεση, με το +8 να γίνεται +18 στο 37’ (96-78).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Μακάμπι, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν τη νίκη με το εμφατικό 104-80.