Κυριακή 22 Μαΐου 2016

«Break» με Σπανούλη ο Ολυμπιακός 68-66 τον Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός απάντησε στον Παναθηναϊκό! Οι «ερυθρόλευκοι» με buzzer beater τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε 68-66 των «πράσινων» στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να τρέξει το σκορ και προηγήθηκε 5-0 με τρίποντο του Καλάθη και δίποντο του Χάντερ. Στη συνέχεια η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και κράτησε στους 14 τον Παναθηναϊκό, ενώ επιθετικά ο Σπανούλης σκόραρε σε προσπάθεια για τρεις πόντους, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Πρίντεζη, για να διαμορφωθεί το 14-11.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να σπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού με ηγέτη τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο 14 πόντους. Το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε με καλάθι του Χάκετ (17-16), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε με το σκοράρισμα από τον Λοτζέσκι (22-19). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με μπροστάρη τον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος από το 22-22, που διαμορφώθηκε με γκολ-φάουλ του Γκιστ πέτυχε πέντε πόντους (27-22). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσε 29-28 με τον Πρίντεζη, ο Χαραλαμπόπουλος σημείωσε το 31-28, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου που διαμόρφωσε το σκορ 32-31 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 20’.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παραμένουν νευρικές, να αστοχούν σε πολλές ελεύθερες βολές και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +5 (46-41) με τον Λοτζέσκι να σκοράρει. Η διαφορά ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Από εκεί το σημείο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με βολές του Παππά. Έτσι, στο 30’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 50-46.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68.