Τετάρτη 21 Ιουνίου 2017

Θρίαμβος για τα κορίτσια της Εθνικής - Στους 8 του Eurobasket

Η Εθνική γυναικών έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νίκησε τη Ρωσία με 62-58 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket γυναικών που διεξάγεται στη Ρωσία.

Η φοβερή Στέλλα Καλτσίδου υπέγραψε το θρίαμβο, που φέρνει την Ελλάδα στους «8» της Ευρώπης, για πρώτη φορά μετά το 2009.

Πλέον η Εθνική θα κυνηγήσει άλλη μία υπέρβαση την Πέμπτη στις 4.30 μ.μ. κόντρα στην Τουρκία και θα προσπαθήσει να περάσει για πρώτη φορά στην ιστορία των γυναικών στην 4αδα.

Οι αθλήτριες του Κώστα Κεραμιδά με επιμέρους σκορ 22-4 στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο 50-36 και στο 55-38 στην αρχή της τέταρτης, η πίεση των πιο έμπειρων Ρωσίδων έφερε το 56-59, όμως η εκπληκτική Καλτσίδου και η Μάλτση «σφράγισαν» την ιστορική πρόκριση.

Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα η Καλτσίδου, που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Ρωσίδες ξεκίνησαν με τον «αέρα» του αδιαφιλονίκητου φαβορί και έφτασαν να προηγηθούν με +6 μέχρι το τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, όμως εκεί ένα σερί 10-0 της Εθνικής με τα τρίποντα της Μάλτση σε πρώτο πλάνο και την εκπληκτική άμυνα κάτω από το δικό μας καλάθι, έφερε το 15-19 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, τα πολλά χαμένα λέι απ των Ελληνίδων διεθνών έδωσαν την ευκαιρία στις Ρωσίδες να κάνουν αρχικά σερί 8-0 και να προηγηθούν 23-19 με τοις Μάιγκα και Ζέκιν και, στη συνέχεια, με 4-0 για να φτάσουν στο +6 και στο +4 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τη Μάλτση να έχει τη συμπαράσταση της Νικολοπούλου στο σκοράρισμα.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, με σερί 6-0 η Εθνική προηγήθηκε 34-32 και, εκμεταλλευόμενη την απίστευτη αστοχία της Ρωσίας, έκανε ένα εκπληκτικό σερί 22-4 με πρωταγωνίστριες τις Καλτσίδου και Σπανού και τις περιφερειακές να οργανώνουν άψογα, έφτασε στο 50-36 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου και έβαζε τις βάσεις για μία ιστορική πρόκριση.

Με νέο σερί 5-0, η Εθνική έφτασε στο 55-38 στην τέταρτη περίοδο, χάρη στις εμπνεύσεις της Καλτσίδου, την εκπληκτική άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ. Με επιμέρους 5-2, οι Ρωσίδες μείωσαν σε 43-56 με τα μακρινά σουτ, εκμεταλλευόμενες τις βιαστικές επιλογές και το άγχος που είχε αρχίσει να καταλαμβάνει τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά. Έτσι, με τετράποντο η Μπελιάκοβα μείωσε σε 49-57 και έδωσε ελπίδες στις Ρωσίδες.

Με νέο σερί από τις βολές, η Ρωσία μείωσε σε 52-57 και ξαφνικά το ματς έγινε ντέρμπι. Η Καλτσίδου έκανε το 59-52 και η Μάιγκα μείωσε σε 54-59. Η ίδια έκανε με βολές το 56-59 και η Καλτσίδου με εκπληκτική προσπάθεια έκανε το 61-56 και ουσιαστικά «σφράγισε» την ιστορική πρόκριση, παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Ρωσίδων, με τη Μάλτση να «σφραγίζει» την πρόκριση με 62-58.

Δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62

Πηγή: filathlos.gr