Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018

Εθνική Ελλάδας: «Πύργος» ο Μπουρούσης! «Καθάρισε» την Εσθονία

Εθνική Ελλάδας: «Πύργος» ο Μπουρούσης! «Καθάρισε» την Εσθονία [vid] | Newsit.gr

Το 3/3 στον όγδοο όμιλο έκανε η Εθνική Ελλάδας. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε της Εσθονίας με 87-75 στα "Δύο Αοράκια", για την προκριματική φάση...

του παγκοσμίου κυπέλλου 2019.

Η Εθνική Ελλάδας, πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο, επικράτησε άνετα εντός έδρας της Εσθονίας με 87-75 και παρέμεινε αήττητη στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου του 2019.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ μέτρησε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τη «γαλανόλευκη¨στη νίκη. Άξιος συμπαστάτης του ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος πρόσθεσε 17 πόντους.

Ο αγώνας
Η Εθνική Ελλάδας αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κόντρα στους Εσθονούς στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 35-29 στο ημίχρονο, αδυνατώντας να ξεφύγει στο σκορ απέναντι σε μία ομάδα πολύ πιο αδύναμη απ’ αυτή.

Η «γαλανόλευκη» τελείωσε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Πάτησε τέρμα το γκάζι σε άμυνα κι επίθεση, έτρεξε επιμέρους σκορ 26-13 και ξέφυγε με 21 πόντους (61-42) στο τέλος της τρίτης περιόδου, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου χαλάρωσε υπερβολικά, αλλά η Εσθονία δεν μπόρεσε να κάνει τη ζημιά.