Παρασκευή 26 Μαρτίου 2021

Μουντιάλ 2022: Η Ελλάδα τη μοναδική έκπληξη στους αγώνες της Πέμπτης

Η Ελλάδα έκανε την έκπληξη αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στη Γρανάδα στους αγώνες της πρεμιέρας, στα προκριματικά...

της ευρωπαϊκής ζώνης του Μουντιάλ 2022, αλλά στα υπόλοιπα παιχνίδια τα φαβορί νίκησαν.

Η Γερμανία παρά τη σημερινή αναστάτωση μετά το κρούσμα κορωνοϊού του Χόφμαν επικράτησε της Ισλανδίας με 3-0, καθώς προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα 7 λεπτά.

Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Σαν Μαρίνο (5-0), με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δίνει χρόνο στο νέο «αίμα» και να δικαιώνεται από τα γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόρντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Ιταλία έφτασε σε «επαγγελματική» νίκη με αντίπαλο τη Β. Ιρλανδία (2-0), τελειώνοντας το ματς πριν φτάσει στο ημίχρονο, ενώ Πολωνία έσωσε στο τέλος το βαθμό στην Ουγγαρία, με γκολ του Λεβαντόφσκι.

Στον όμιλο της Εθνικής ομάδας (2ος), η Σουηδία ξεκίνησε με δύσκολη νίκη (1-0) επί της Γεωργίας με 1-0, από ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς, που επέστρεψε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά από πέντε χρόνια και γκολ του Κλάεσον 35'.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

2ος Όμιλος

Ισπανία-Ελλάδα 1-1 (33' Μοράτα - 57' πεν. Μπακασέτας)
Σουηδία-Γεωργία 1-0 (35' Κλάεσον)

3ος όμιλος
Βουλγαρία-Ελβετία 1-3 (46' Ντεσπόντοφ - 7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Σακίρι)
Ιταλία-Β. Ιρλανδία 2-0 (14' Μπεράρντι, 39' Φλορέντσι)

6ος όμιλος
Ισραήλ-Δανία 0-2 (13' Μπρέιθγουεϊτ, 67' Βιντ)
Μολδαβία-Ν. Φερόε 1-1 (9' Νικολαέσκου - 83' Όλσεν)
Σκωτία-Αυστρία 2-2 (71' Χάνλεϊ, 85' ΜακΤζιν - 55', 80' Κάλαϊτζιτς)

9ος όμιλος
Ανδόρα-Αλβανία 0-1 (41' Λενιάνι)
Αγγλία-Σαν Μαρίνο 5-0 (14' Γουόρντ-Πράουζ, 21', 53' Κάλβερτ-Λιούιν, 31' Στέρλινγκ, 83' Γουότκινς)
Ουγγαρία-Πολωνία 3-3 (6' Ρ. Ζάλαϊ, 53' Α. Ζάλαϊ, 78' Ορμπάν - 60' Πιάτεκ, 61' Γιόζβιακ, 83' Λεβαντόφακι)

10ος όμιλος
Γερμανία-Ισλανδία 3-0 (3' Γκορέτσκα, 7' Χάβερτς, 56' Γκιντογάν)
Λιχτενστάιν-Αρμενία 0-1 (83' αυτ. Φρόμελτ)
Ρουμανία-Β. Μακεδονία 3-2 (28' Τανάσε, 50' Μιχάιλα, 86' Χάτζι - 82' Αντέμι, 83' Τραϊκόφσκι)