Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

"Τρένο" ο Ολυμπιακός, 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι

Η πορεία πρωταθλητισμού του Ολυμπιακού συνεχίζεται, αφού οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν 1-0 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και μετρούν αντίστροφα για τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Μετά από μία ξεχωριστή εκδήλωση μνήμης για τα θύματα της Θύρας 7, η βραδιά άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ομάρ Ελαμπντελαουί απέφυγε τον Μιγκέλ Βίτορ και με όμορφο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν το μομέντουμ μετά από το γκολ που σημείωσε ο διεθνής Νορβηγός, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε μεγάλες ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα σουτ άουτ του Δημήτρη Πέλκα στο 30ό λεπτό, ενώ μία κεφαλιά του Φελίπε Πάρντο στο 40' δεν ανησύχησε τον Μάρκο Βελλίδη.

Τα εκατέρωθεν σκληρά μαρκαρίσμα έφεραν τις πρώτες κίτρινες κάρτες στον αγώνα. Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, ο Γιώργος Τζαβέλλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Πάρντο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα τον ακολούθησε ο Σάσα Ζντίελαρ.

Στο 72ο λεπτό, ο Μπράουν Ιντέγε είχε ένα σουτ που θα μπορούσε να κάνει το 2-0 και να "κλειδώσει" τη νίκη, ενώ ακολούθησε μία κεφαλιά του Νταβίδ Φουστέρ στο 84', με τον Ολυμπιακό να κλείνει δυναμικά το παιχνίδι και να αντιστέκεται στην αγωνιστική άνοδο του "δικεφάλου του βορρά" στα τελευταία λεπτά.

Η ταυτότητα του αγώνα

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ, Φορτούνης (80΄Φουστέρ), Πάρντο (83' Σεμπά), Ντουρμάζ (73' Μπουχαλάκης), Ιντέγε

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας (68΄Σκόνδρας), Μακ, Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης (63' Γκολάσα)

Διαιτητής: Δημητρόπουλος Βοηθοί: Ακρίβος, Τουμπακάρης 4ος διαιτητής: Κουκουλάκης
Γκολ: Ελαμπντελαουί (8)
Κίτρινες: Τσίμιροτ (16΄), Μιλιβόγεβιτς (33), Μποτία (58), Αθανασιάδης (60), Φουστέρ (87)
Κόκκινες: Τζαβέλλας (65), Ζντιέλαρ (70)