Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Μεγάλη ΑΕΚ στην Πυλαία! Μεγάλη ανατροπή με ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ ύστερα από ένα δραματικό αγώνα επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78-71, στο κλειστό της Πυλαίας. Στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Α1 αποδοκιμάστηκε...

ο Κώστας Βασιλειάδης που επέστρεψε πρώτη φορά ως αντίπαλος στο γήπεδο του Δικέφαλου.

Αυτή ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Ένωση. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντίξον και Ούκιτς με 22 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Από τον «Δικέφαλο» ξεχώρισαν οι Μπράιαντ με 17 πόντους και Γλυνιαδάκης με 15 πόντους.

Η Ενωση, ανέτρεψε τα δεδομένα του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εως τότε, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη του διάρκεια και είχε φέρει στα μέτρα του την αναμέτρηση.

Οι «ασπρόμαυροι» ηγούνταν επιθετικά και αμυντικά αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ έπαιξε επιθετική άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Ο Σάκοτα και ο Ντίξον πήραν πάνω τους την ομάδα και την έβαλαν μπροστά στο σκορ (59-63, 33’).

Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά, αλλά ο Ντίξον έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος με δικό του καλάθι 69-74. Επειτα δεν άλλαξε κάτι κι η Ενωση πήρε το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 71-78