Πέμπτη 20 Απριλίου 2017

Ολυμπιακός - Εφές: Οι πρωταθλητές Ελλάδας "πάτησαν" τους Τούρκους!

Ολυμπιακός - Εφές: Οι πρωταθλητές Ελλάδας `πάτησαν` τους Τούρκους!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα εντός έδρας της Εφές Αναντολού με 87-72, στο πλαίσιο των πλέι οφ...

της Euroleague, κι έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για την πρόκριση στο Final Four της Πόλης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ κι έκαναν από τα πρώτα λεπτά φύλλο και φτερό τους Τούρκους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κλειδί της άνετης νίκης των Πειραιωτών ήταν η κυριαρχία τους στους αιθέρες, μιας κι είχαν 41 ριμπάουντ έναντι 28 της Εφές. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ακόμα εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (10/23, ήτοι 43,5%), ενώ πήραν άριστο βαθμό και στα αμυντικά τους καθήκοντα, περιορίζοντας τα βαριά επιθετικά όπλα των Τούρκων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Μάντζαρης (14π.), Γκριν (13π.), Μιλουτίνοβ (11π., 7ρ., 2ασ.) και Πρίντεζης (11π., 11ρ.), ενώ κορυφαίοι για την τουρκική ομάδα οι Τάιλερ Χάνεϊκατ (17π., 10ρ.), Τομά Ερτέλ (14π.) και Τζέισον Γκρέιντζερ (12π.). Να σημειωθεί πως μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού.Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (21/4, 21:00), πάλι στο ΣΕΦ.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Με δύο σερί τρίποντα, όμως, από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-7 στο 8′, με τον Κώστα Παπανικολάου να γράφει το 18-11 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι "ερυθρόλευκοι" έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό, έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, χτίζοντας από νωρίς μία καλή διαφορά.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κυρίαρχος του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο. Ο Ουότερς μπήκε και “ξεχαρβάλωσε” την άμυνα της Εφές και με τρία συνεχόμενα δίποντα ανέβασε τη διαφορά (26-19), ενώ ο Παπανικολάου με τρίποντο την έφτασε για πρώτη φορά στους 10 (29-19). Η ομάδα του Περάσοβιτς δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω με 11 (42-31). Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας εύκολα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Βασίλης Σπανούλης, που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (50-35). Ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον Σπανούλη και με 5 πόντους έκανε το 55-37.

Με τρίποντα των Μάντζαρη και Γκριν, η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (67-49), με τους "ερυθρόλευκους" να καθαρίζουν από το τρίτο δεκάλεπτο την υπόθεση νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν μέχρι και τους 10 πόντους, ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να φανούν απειλητικοί, κι αυτό οφείλεται στον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τους έκοψε... άμεσα τον βήχα, μόλις πήγαν να σηκώσουν... κεφάλι.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Λάτισεβς (Λετονία)

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72