Τρίτη 23 Ιουλίου 2019

Ρέι... ο εκλεκτός της ΑΕΚ

Πολύ κοντά στην απόκτηση του Κέντρικ Ρέι βρίσκεται η ΑΕΚ.

Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ είναι ο εκλεκτός του Ηλία Παπαθεοδώρου για να γίνει ο ηγέτης στο σκοράρισμα της Ένωσης στη νέα περίοδο και ήδη οι δύο πλευρές έχουν μπει στο τελικό στάδιο των διαπραγματεύσεων.

Ο 25χρονος, ύψους 1.88 μ, είχε τεθεί αντιμέτωπος με την ελληνική ομάδα την σεζόν 2017/18, όταν ανήκε στη Νίμπουργκ. Οι δύο ομάδες «συγκρούστηκαν» στην φάση των «16» του Basketball Champions League, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 30 πόντους στη νίκη της Νίμπουργκ στο πρώτο ματς με 98-88.

Την περασμένη σεζόν ξεκίνησε αρχικά στην Μακάμπι, ενώ στη συνέχεια έκλεισε την σεζόν στη γαλλική Λε Μαν, όπου είχε 10.5 πόντους, 1.8 ριμπάουντ και 1.9 ασίστ μέσο όρο (39.3% στα τρίποντα) σε 21 λεπτά συμμετοχής.