Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022

Maiami Open: Σταμάτησε ξανά τον Τσιτσιπά ο Αλκαράθ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός προημιτελικών στο Μαϊάμι Οπεν μετά από την ήττα σε straight sets από τον εκπληκτικό Κάρλος Αλκαράθ.

Ο 18χρονος Ισπανός, Νο.16 στον κόσμο, επικράτησε του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με 7-5, 6-3 σε 1 ώρα και 50 λεπτα και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί θα βρει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Τέιλορ Φριτζ και τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Ήταν άλλη μια σούπερ εμφάνιση από το νέο μεγάλο αστέρι του tour, όμως βοήθησε αρκετά και ο Στέφανος, που έχασε προβάδισμα με 2-5 στο πρώτο σετ και στη συνέχεια έγινε... φλατ και απλά ακολουθούσε τον ρυθμό του νεαρού αντιπάλου του. Προσπάθησε στο δεύτερο σετ να ξαναμπεί στον αγώνα, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και τελικά παραδόθηκε στον «θρασύ» νεαρό.

Έτσι, ο Κάρλος έκανε το δύο στα δύο κόντρα στον 23χρονο Έλληνας, καθώς τον είχε υποχρεώσει σε οδυνηρή ήττα και στη φάση των «32» του περσινού US Open.