Κυριακή 10 Ιουνίου 2018

Προβάδισμα τίτλου ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 73-58 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-1 στις νίκες στη σειρά των τελικών της Basket League. Σε μία ιδιαίτερη αναμέτρηση...

λόγω του θανάτου του Παύλου Γιαννακόπουλου οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα που χρειάζονταν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προηγείται 9-8 με το τρίποντο του Σπανούλη που ήρθε ως απάντηση στο σουτ του Λοτζέσκι. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» με τους Ρίβερς, Σίνγκλετον και Καλάθη να σκοράρουν έτρεξαν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 18-9, ενώ τα τρίποντα των Ουίλτζερ και Σπανούλη έφεραν το 18-15. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 19-15 με τον Καλάθη να ευστοχεί σε μία βολή μετά το φάουλ, αλλά και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και μείωσε 19-18 και 22-21 με τον ΜακΛιν να παίρνει τις επιθετικές προσπάθειες. Ακολούθησε ένα επί μέρους σκορ 8-3 για τον Παναθηναϊκό με πόντους των Γκιστ, Λεκαβίτσιους και Αντετοκούνμπο (29-22), ενώ ο Ρίβερς με ένα τυχερό τρίποντο πέτυχε το 32-24. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-28, το οποίο διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Νικ Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων και μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, την ώρα που ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε χωρίς ιδέες στο επιθετικό σκέλος. Μετά το 40-28 από τον Ρίβερς, απάντησε ο Σπανούλης, ενώ οι δύο ομάδες πετύχαιναν εναλλάξ πόντους με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσε στους 7 (44-37) με τον Μιλουτίνοφ, ενώ με τα καλάθια του Τζέιμς και του Αντετοκούνμπο διαμορφώθηκε το 54-42 στο 30’.