Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Η ΑΕΚ το ντέρμπι των «δικεφάλων»

Με κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη που πέτυχε 18 πόντους μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των «δικεφάλων» με 65-53 και μπήκε με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ είχε μεν την κυριαρχία, όμως δεν κατάφερε σε κανένα σημείο χτίσει μεγάλη διαφορά, όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι «κιτρινόμαυροι» με ένα επιμέρους 17-8, έφτασαν στη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν στο τέλος να έχουν το προβάδισμα με 15-12, ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 36-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αν και έβλεπε τον ΠΑΟΚ να κρατά χαμηλά τη διαφορά, κατάφερε να έχει το προβάδισμα, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει και πάλι μπροστά στο σκορ με 48-45.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η διαφορά (+12) με την οποία ολοκληρώθηκε ο αγώνας, ήταν η μέγιστη σε όλο το ματς και διαμορφώθηκε με το jump shot του Παπαντωνίου στο 1'27" πριν από το τέλος. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε για τελευταία φορά στο ματς στο 33'14" με τρίποντο του Βασιλειάδη ισοφαρίζοντας σε 53-53 και στη συνέχεια ακολούθησε... κατάπαυση του πυρρός από τους «ασπρόμαυρους»!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν πανταχού παρών, καταφέρνοντας να συνεισφέρει τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Από κοντά σε απόδοση και ο Μιλόσεβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Κώστας Βασιλειάδης με 22 πόντους στο ενεργητικό του και 6 ριμπάουντ.
Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη κυρίως επειδή μπόρεσε να εγκλωβίσει με την άμυνά της τους παίκτες του ΠΑΟΚ, κρατώντας την ομάδα του «δικεφάλου του βορρά» μόλις στους 53 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53

ΑΕΚ: Χέρστον, Μιλόσεβιτς 16(2/3τρ, 11ρ), Μαυροκεφαλίδης 18(2/3τρ, 12ρ), Καλαμπόκης 5(1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίλε 3, Παπαντωνίου 7(4ρ, 5ασ), Σκραμπ 10(2τρ, 4ρ).

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 4(2/11σ), Βασιλειάδης 22(6/10τρ, 6ρ), Ντούβνιακ 3(1), Μάρκοβιτς 2(1/6δ), Μπάλαμπαν 4, Λιάπης, Κακαρούσης 8(6ρ), Τσόχλας, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 7(1), Κώττας.

Πηγή: pamesports.gr