Κυριακή 21 Μαΐου 2017

Τρίτη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 94-70 τη Ρεάλ

Με την τρίτη θέση θα φύγει από την Πόλη η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που νίκησε στο «μικρό τελικό» της Ευρωλίγκας τη Ρεάλ Μαδρίτης με 94-70.

Η ΤΣΣΚΑ «έχτισε» από νωρίς διαφορά, με τους Φριτζόν και Χίγκινς να έχουν από 9 και 8 πόντους στα πρώτα λεπτά. Το 10-23, της πρώτης περιόδου έγινε 20-40 στο 17ο λεπτό, αλλά η Ρεάλ αντέδρασε για να μειώσει σε 32-45 στο ημίχρονο.

Στο β΄ μέρος τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ανέλαβαν οι Χάινς και Ντε Κολό. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ακολουθούσαν σε όλο τον αγώνα, δείχνοντας να έχουν μείνει από ενέργεια.

Από 46-61 στο 26΄ η «αρκούδα» βρέθηκε μπροστά με 56-69 στο 30΄, ενώ ο Φριτζόν με τρίποντο διαμόρφωσε το 59-74 στο 33΄. Κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ ήταν οι Τζάκσον (13π., 5ασ.), Χάινς (14π., 6ριμπ.), Φριτζόν (12π.) και Χίγκινς (12π.), ενώ για την ισπανική ομάδα από 11 πόντους είχαν οι Αγιόν και Ματσιούλις.