Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Σούπερ Πανιώνιος νίκησε την ΑΕΚ, περίπατος του Ολυμπιακού

Ο Πανιώνιος έκανε την μεγάλη έκπληξη και επικράτησε με 71-69 της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Ολυμπιακός πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, έκανε... περίπατο στο ΣΕΦ απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 83-72.

Πανιώνιος - ΑΕΚ 71-69

Η έκπληξη της 19ης αγωνιστικής σημειώθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, εκεί όπου ο προτελευταίος Πανιώνιος κατάφερε να... δυσαρεστήσει την ΑΕΚ, επικρατώντας με 71-69. Οι «κυανέρυθροι», με αυτή τη νίκη, ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία... το μέλλον, όσον αφορά την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια». Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρήκαν μεγάλα σουτ από τον Τάιρον Μπράζελτον (24π.).

Παρά τους 19 πόντους του Κέβιν Πάντερ και τους 17 του Ντελρόι Τζέιμς, η Ενωση αποδείχτηκε κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια στην Τσεχία απέναντι στη Νίμπουρκ, ενώ της έλλειψε και ο αρχηγός της Ντούσαν Σάκοτα. Πλέον, η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση, ένα βαθμό πίσω από το 3ο Λαύριο, ενώ ο Πανιώνιος μετρά 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Άρη, που έχει αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα (11-17), αλλά σταδιακά ο Πανιώνιος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, με τον Μαρκίθ Κάμινγκς να σημειώνει 11 πόντους με 5/8 σουτ μέχρι το ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν άστοχοι, με τον Κέβιν Πάντερ μοναδικό παίκτη της ΑΕΚ που σκόραρε εντός παιδιάς. Ο Πανιώνιος διατήρησε την πρωτοπορία και στο 3ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να έχει μόνο ένα μικρό διάστημα αντίδρασης, όταν μείωσε στο -4 (43-39 στο 26').

Ο Πανιώνιος μπήκε από το +10 στην 4η περίοδο (53-43). Τότε, δύο τρίποντα, από τους Τάιρον Μπράζελτον και Βαγγέλη Σακελλαρίου, έφεραν την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στο +14 (53-39 στο 28').

Ο Πάντερ απάντησε με δύο τρίποντα, ο Μάνι Χάρις έδωσε λύσεις και η ΑΕΚ έγινε απειλητική, 57-55, με 5 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Ακολούθησε «μάχη», με τον Τάιρον Μπράζελτον να αναδεικνύεται σε «ήρωα» του Πανιωνίου, όταν ευστόχησε σε 2 διαδοχικά τρίποντα, 69-60, στα 37'' πριν τη λήξη. Εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Μάλαμας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος):
Μπράζελτον 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σακελλαρίου 7 (2/7 σουτ), Νταλό 5 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσούπκοβιτς 7, Σαρικόπουλος 2, Δίπλαρος, Κράβιτς 10 (5 ριμπάουντ), Κουακομένσα 2 (5 ριμπάουντ), Ραλλάτος, Κάμινγκς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):
Τζέιμς 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκριν 5 (2/7 σουτ), Χάρις 12 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Χάντερ 9, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 3 (4 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Πάντερ 19 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές).

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 83-72

Ο Ολυμπιακός νίκησε πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό, 83-72, τον Κολοσσό Ρόδου, στο ΣΕΦ και συγκεντρώνεται στη «διαβολοβδομάδα» στη Euroleague, με πρώτο αντίπαλο την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ, στη Μόσχα την Τετάρτη (21/3).

Μετά τη βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, ξέφυγαν ακόμη και με +31, έχοντας κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου (16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27' συμμετοχής).

Απόντες ήταν οι Παπανικολάου, Μάντζαρης για την ομάδα του Πειραιά, ενώ αν και ήταν στη δωδεκάδα δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Κιμ Τιλί (σ.σ. ταλαιπωρήθηκε από μυϊκό σπασμό). Ο Τι Τζέι Μπρέι με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νησιώτες.

Έξαλλος παρουσιάστηκε, σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα, με την έλλειψη διάθεσης που επέδειξαν οι νεαροί παίκτες του Ολυμπιακού ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. «Νομίζω ότι γενικά είχαμε ένα καλό παιχνίδι. Είχαμε μία πολύ μεγάλη διαφορά.

Δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκαν οι νέοι παίκτες και δείχνουν ότι δεν θα ξαναπάρουν ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ μεγάλη ομάδα και όταν είσαι νεαρός και δεν αρπάζεις την ευκαιρία δεν θα παίξεις ξανά. Λυπάμαι πολύ γι’ αυτά τα παιδιά και δυστυχώς είχαν λάθος νοοτροπία και σε αυτούς οφείλεται ότι μειώθηκε η διαφορά», είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός για 35 λεπτά απέναντι στους Ροδίτες! Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έτρεξαν σερί 12-0 από το το 3ο έως και το 6ο λεπτό για το 16-4.

Μετά το 20-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με τον Γιανγκ, 20-14 αλλά, όταν ο Τσαλμπούρης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη γάμπα και τέθηκε εκτός, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +16 (37-21).

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο -15 (42-27) και με τους Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ «εκτελεστές» για τους γηπεδούχους αυτή έφτασε και τους 31 πόντους, 68-37. Ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τους νεαρούς παίκτες, αλλά αυτοί δεν ανταποκρίθηκαν όπως έπρεπε με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά.